Luxor a potápění v Marsa Alam

Proč do Egypta

Egypt je dle statistik dlouhodobě nejoblíbenější destinace Čechů, a tak by se zdálo, že výčet důvodů „proč vyrazit do Egypta“ bude nošením dříví do lesa. Jenže spousty lidí stráví svůj pobyt v resortu s programem all-inclusive. A to je strašná, strašná škoda. Pouhé 4 hodiny letu od Prahy dělí našince od fantastických korálových útesů a pokladnice s jedinečnými historickými klenoty!

Když jsem se jako milovnice podmořského života ptala jiných cestovatelů a potápěčů z celého světa, všichni svorně jako jeden muž odpovídali, že jedno z nejkrásnějších potápění, které kdy zažili, je v Egyptě. A to byl pádný důvod, proč jsme se o Velikonocích sbalili a jakožto půlroční držitelé OWD certifikace konečně vypravili do Egypta. Ale ani pokud si s vodou netykáte, stejně stojí za to do Egypta vyrazit. Od mala jsem přečetla spousty knih o starověkém Egyptě, to vše se umocnilo dobrodružnými filmy jako je Indiana Jones nebo Mumie a touha spatřit všechna ta dobrodružná místa byla na světě. 

Vypravit se do Egypta je přitom tak snadné. A levné. Díky bezpočtu nabídek českých cestovních kanceláři je to jen otázkou času. Dovolenou nevybírejte podle CK, ale podle hotelu, který se vám líbí.

Kdy a jak

Egypt je celoroční destinace, ale záleží na aktivitách, které máte v plánu. Odvážlivci vyráží do Egypta i během českého léta, ale pokud se nechcete smažit v 50+ stupních, doporučuji vyrazit během našeho jara a podzimu, popřípadě zimy. To můžete očekávat letní teploty, na jaře bude moře příjemně osvěžující, na podzim hezky vyhřáté. V zimě dost fouká a teploty se pohybují okolo 20ti stupňů. To je zase ideální čas na poznávání památek. Pokud jste potápěč, možná vám bude vyhovovat i léto, protože moře bude teplejší než normálně.
V případě Egypta vzhledem k charakteru destinace nedoporučuji cestovat na vlastní pěst. Jde to, ale je to zbytečně komplikované. Navíc za cenu zájezdu většinou nekoupíte ani letenku. Upřímně netuším, jak to funguje s půjčováním auta, ale co jsem vykoukala, tak se projíždí checkpointy a všude se předkládají nějaká potvrzení a některé cesty nejsou přístupné turistům. Ačkoliv moje cesty jsou z 90% cestami na vlastní pěst, tak v případě Egypta doporučuji zvolit CK. 

Tip: Existuje řada agentur, která vám zprostředkuje výlet kdekoliv v Egyptě. Nemusíte se omezovat na nabídku delegátů v hotelu. Od památek, přes čtyřkolky v poušti až po šnorchlování. Za sebe mohu 100% doporučit českou agenturu LM Holiday. S nimi jsme vyrazili na dva dny do Luxoru a výlet překonal naše očekávání. Ceny levnější než od delegáta z hotelu a servis na jedničku. 

Jaké vybrat letovisko

Rozhodně nepočítejte s tím, že Egypt uvidíte během jedné dovolené. Toho, co je v této zemi faraonů možné vidět je tolik, že já osobně to vidím na další 2 návštěvy. Cestovky nabízí rušnou a strategicky výhodnou Hurghádu, mekku potápěčů a klidnější letovisko Marsa Alam a relativně nově letovisko Marsa Matrouh, které leží u Středozemního moře. Taky můžete vyrazit na Sinaj do Dahabu k proslulé Blue Hole nebo se nalodit na loď, která vás povozí po Nilu. No a teď si vyberte 🙂

Kvůli potápění naše první volba padla na Marsa Alam. Konkrétně v MA se kromě nádherných, nedotčených útesů rozprostírá nehostinná poušť a všechna turisticky atraktivní místa jsou relativně daleko, musí se vyrážet brzo ráno (třeba ve 3 ráno). Proto jsme se do Luxoru vypravili na 2 dny, protože jet v jeden den 5 hodin tam a 5 hodin zpět nám přišlo jako blbost. A bylo to nejlepší rozhodnutí, protože výlet do Luxoru se povedl na jedničku. Vlastně bych tam strávila klidně ještě o den víc.

Luxor – první den v královských hrobkách 

Ve 3 ráno nás v hotelu vyzvedává náš průvodce Mohammed (překřtíme ho na velitele vozu) a společně s ním a s řidičem se vydáváme na bezmála pětihodinovou cestu pouští. Občas čekáme na checkpointech, než nás policisté pustí dál. Asi po 3,5 hodině se krajina rapidně změní a zezelená, přijíždíme do údolí Nilu. Na první pohled je vidět, jak je Nil veledůležitou a blahodárnou řekou pro podstatnou část Afriky! Před Údolím králů si do auta ještě přisedne Ahmud – náš ČESKY hovořící průvodce. Ahmud se naučil česky v Luxoru za dva roky a studoval egyptologii a lepšího průvodce jsme si prostě nemohli přát! Jako první nás čeká Údolí králů a královen. Ten pocit, když poprvé vstoupíte do tisíce let starých hrobek je euforie. V rámci vstupenky máte možnost navštívit 3 hrobky dle výběru (mimo hrobky Tutanchamona, ta se platí zvlášť, ale je oproti ostatním docela malá a méně zdobná). 

Dále máme na programu zádušní chrám královny Hatšepsut, impozantní dílo této významné panovnice, které naštěstí žárlivý syn jejího manžela nezničil. Chrám je v dokonalém souladu s okolní přírodou, částečně zapuštěn do skály s panoramatickým výhledem do krajiny. 

Poslední zastávkou před odjezdem na hotel je rovněž architektonicky dokonalé dílo Medinet Habu, chrám zasvěcený Bohu slunce Re – nejdůležitějšímu bohovi starověkého Egypta. Pak nás čeká pozdní oběd v restauraci u Nilu a odpočinek v hotelu, taktéž u Nilu. Večer dojatě pozoruji, kterak slunce zapadá v údolí mrtvých, aby ráno opět přivítalo živé na opačné straně.

Luxor – druhý den ve fascinujících chrámech

U snídaně v hotelu jsme jako první, abychom byli brzy v chrámu Karnak. Naspeedovaná včerejšími zážitky v chrámu hltám každé slovo našeho průvodce a při průchodu majestátními sloupy se kochám a kochám. Nemůžu se vynadívat a vůbec pochopit, jak tohle lidé dokázali před mnoha a mnoha lety bez moderní techniky vůbec postavit. Dalším zázrak je, že tato díla zůstala zachována a my je můžeme obdivovat. Svůj podíl na tom nese příroda, v mnoha případech písek stavby zasypal – zakonzervoval a tím je ukryl nejen před větrem, ale i před případnými nájezdníky a potenciálními ničiteli. Po chrámu v Karnaku nás čeká působivý chrám v Luxoru a já bych se dokázala procházet v labyrintech další hodiny. Čas je ale odměřován všem stejně a my se musíme s faraony rozloučit. Ale ne tak docela, protože co by to bylo za návštěvu Luxoru bez vyjížďky na lodi po Nilu. Máme celou lodičku pro sebe a spatříme hotel, kde Agata Christie napsala proslulý román Vražda na Nilu. Potom nás už čeká moc dobrý oběd a zpáteční cesta do Marsa Alam. 

Spropitné – kdy ano a kdy ne

Součástí egyptské kultury je spropitné, tzv. bakšiš. Musíme si uvědomit, že Egypt je chudá země a zaměstnanci jsou na něm vlastně závislí, protože jejich výplaty nejsou nikterak vysoké. To však neznamená, že byste ho měli rozdávat kdekomu na potkání. Brzy si vypěstujete cit, kdy je vhodné bakšiš dát a kdy je ne. Drobné spropitné (většinou po dolaru) jsme dávali obsluze a kuchařům v restauraci, masérce apod. Větší obnos potom za služby průvodce, řidiče atd. Lidé v Egyptě byli až na neúnavné prodavače suvenýrů velmi milí a stejně jako tady dáváme dýško v restauraci nebo masérce, je vhodné ho za službu dát i Egypťanovi. Pokud jste samozřejmě spokojeni. My spokojeni byli, třeba servis v restauracích byl nadprůměrný. 
Mimo resorty se můžete setkat s dětmi, které vám budou nabízet levné náramky. Za mě je to lepší volba než žebrat. A potom samozřejmě jako v jiných zemích potkáte šejdíře (týpek na letiště, co bude chtít bakšiš za to, že vám sundá kufr z pásu, „hlídač“ u památek, který vás vezme za pásku, za kterou se normálně nesmí atd.). Tam je z  mého pohledu dávání bakšiše kontraproduktivní.

Egypt během ramadánu

Egypt je asi druhou muslimskou zemí, kterou jsme navštívili během ramadánu. První byly Maledivy. Pro turisty se nic nemění, v hotelích vše funguje normálně. Během ramadánu se věřící musí postit, nesmí pít ani jíst během dne a dodržovat další zásady, které je mají přiblížit duchovní podstatě islámu. Když jsme šli na obchůzku mimo náš resort, majitel obchodu měl zavřeno, ale pak jsme ho potkali po cestě z odpolední modlitby a hned nám krámek otevřel. Naši průvodci „na tajňačku“ občas něco zakousli (během celodenní práce je to prý dovoleno 🙂 a celkově to s tím dodržováním zásad asi nebude tak horké. 

Potápění, šnorchlování a žraloci 🙂

Pobřeží Marsa Alam tvoří dlouhý souvislý pás korálového podloží. Zatím bez přístavů a tím pádem kotvících lodí, které jsou často hlavními ničiteli korálové nádhery. Korál je tím pádem neporušený a plný barevného života. Možná je to dáno i tím, že teplota moře je studenější. Každopádně ponory jsou čistá radost. Potápět se dá téměř všude. My se potápěli rovnou z břehu a jednou jsme jeli na lodi. 

Stejně tak krásné je šnorchlování. To je velmi populární, protože aby jste viděli všechny ty hezké rybičky, nemusíte se potápět nijak hluboko, naopak. A tady se dostáváme ke žralokům. Ano, v Egyptě jsou žraloci včetně těch nebezpečných. U nás v hotelu byla tři dny červené vlajka, protože k sousedním resortu připlaval na čumendu jeden takový velký žralok (naši domněnku nám potvrdili potápěči). To vám ale nikdo z hotelového personálu neřekne, protože nikdo nechce zbytečně děsit turisty. Útoky na žraloka se v Egyptě stávají, včetně těch smrtelných. Je třeba si ale uvědomit, že člověk na tom nese svůj podíl viny. Žralok člověka jako takového nevnímá jako svou potravu, v moři je doma a člověk svým chováním byť třeba neúmyslně žraloka k břehům láká (nadměrný rybolov, oteplování moří nebo vyhazování uhynulé zvěře z lodí atd.). 

I přesto: když vezmete v úvahu, kolik lidí se v moři každý den koupe a kolikrát dojde k útoku, je šnorchlování v Egyptě pořád bezpečné. Stačí jen dodržovat pár zásad a vyváznete bez ztrátou končetiny 🙂 Nechoďte se koupat ráno a večer, dodržujte pokyny plavčíka (když vám řekne, že nemáte plavat od mola, tak to prostě nepokoušejte), ideálně choďte do vody s parťákem a kryjte si záda. Lidé většinou žraloka nevidí, proto je i při plavání lepší, když máte aspoň plavecké brýle. Potápěči a freediveři říkají, že jakmile totiž žralok vidí, že ho vidíte, přestane mít v drtivé většině zájem. A kdyby jste náhodou přece jen žraloka potkali, NIKDY se mu nesnažte uplavat. Zběsilým plácáním (takhle to totiž z pohledu žraloka bude vypadat) se postavíte do role kořisti. A to fakt nechcete. 

Faraonova pomsta

Egypt je nechvalně „proslulý“ zažívacími problémy zvanými příznačně „faraonova pomsta“. Někomu se to prostě nevyhne. Může za to více faktorů. Turista si na dovolené dopřává a často jen kombinace všelijakých jídel, alkoholu a horka udělá svoje. Po odstrašující příhodě z Indonésie se vyhýbám mořským plodům a maso omezuji na minimum. Ani s alkoholem to nepřeháním. I přesto jsem se mírným problémům v Egyptě nevyhnula. Stačilo nasadit černé uhlí a jelo se dál. Silnější kalibr jsou potom přímo egyptské léky (Antinal), ty seženete všude.

Závěrem

Egypt je fascinující destinace, která překonala mé představy. Je to země, která patří na bucket list každého cestovatele. 

Další fotky a hlavně videa z potápění se budu snažit průběžně přidávat na svůj Instagram, kde najdete i mé další cesty.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments