Snové Seychely

Low - cost dovolená na Seychelách

To zní jako oxymorón, že? Ale kdeže. Mám pro vás dvě zprávy. Tou dobrou zprávou je, že ty nejkrásnější pláže na světě se dají navštívit i za cenu evropské dovolené v Chorvatsku nebo Řecku. Ta horší zpráva je, že se vám pak nebude chtít jezdit jinam 🙂
 
Vždycky jsem mamce slibovala, že ji jednou vezmu do velkého světa. Na místo, o kterém jsme během mých studentských let mohly jen snít. Jaká lepší příležitost by se dala najít než ta narozeninová. Aby byla větší legrace, vzaly jsme s sebou i partičku kamarádek, které všechny poctivě držely jazyk za zuby, protože destinace byla mamce sdělena na letišti. Pokud chcete někdy někomu dát dárek bez rizika, že skončí zapomenut v propadlišti dějin nebo jako lapač prachu na poličce, tohle může být inspirací.
 
 
Kdy?
Seychely jsou souostrovím v Indickém oceánu a celoroční „plavkové“ počasí, okouzlující příroda s fantastickými plážemi a milí lidé z nich dělají opravdu snovou destinaci. Na ostrovech nežijí nebezpečná zvířata, kriminalita je velmi nízká, nehrozí zde ani žádné tropické choroby nebo přírodní katastrofy. Z toho plyne, že vyrazit můžete kdykoliv, třeba hned 🙂 Letenky nabízí mnoho aerolinek – Emirates, Qatar, Air France a další.
Jak na „low-cost“ Seychely?
A teď k tomu rozpočtu. Letenky jsem sehnala s Edelweiss za cca 12500,- Zpáteční jízdenka s Cat Cocos trajektem ve směru Mahé-La Digue stojí cca 120 euro. Týdenní pronájem krásného penzionu v La Digue + 1 noc na Mahé pro 5 osob stál se snídaní asi 40 tisíc. Dalším nezbytným výdajem byl taxík z/na letiště do ubytování na Mahé a do přístavu. Pokud se stravujete jako místní, utratíte za jídlo asi zhruba tolik co v ČR.  Sluší se podotknout, že jsme na Seychelách byly před korona krizí. Nyní bude situace trochu složitější, pořád si ale myslím, že se nejedná o nedostupnou destinaci.
A co s sebou?
Do kufru dáte plavky, pas, nějaké ty svršky, peníze a platební kartu a jedete. Nejsou zapotřebí ani povinná očkování (každopádně tyfus+žloutenka jsou takový cestovatelský standard).

Palmy a kola

Mahé je živý a pulsující ostrov s mezinárodním letištěm a hlavním městem Victorií. Na Mahé jsme se zdrželi asi dva dny. Ostrov poměrně rozlehlý a nám se nechtělo se trápit s řízením vlevo a taky se říká, že kdo chce poznat opravdové Seychely, neměl by být zůstat jen na Mahé, takže jsem se rozhodla trochu popojet.
Měli jste někdy chuť prostě odjet někam, kde se budete ležérně projíždět na kole podél oceánu, kde nebudete uhýbat autům, ale obrovským želvám, kde vám budou míchat rumové koktejly a podávat kreolské kari, kde nikdo nespěchá a panuje tam uvolněná atmosféra? Tak to je La Digue. Pátý největší seychelský ostrov, na kterém jsme strávily převážnou část pobytu. Na ostrov se dostanete trajektem z hlavního ostrova Mahé (jízdenky jsem koupila s předstihem stejně jako letenku). Ostrov je tak akorát velký a je na něm všechno, co člověk potřebuje. Ohromně sympatické je, že se tu opravdu nejezdí auty. Jednoduše si v ubytování vyfasujete kolo a mažete na pláž/do obchodu/baru.

Koktejly a želvy

„Né, ta želva určitě není živá.“ To pronesla máma, když jsme přijeli k plážovému baru s příznačným názvem Bikini Bottom. Želvy obrovské byly na ostrově vysazeny a prostě si tu žijí a volně se pohybují. Potkáte je po celém ostrově a u tohoto baru zaručeně, protože jim místní dávají zeleninové dobroty. Jsou i v rezervaci L’union Estate, která je takovým skanzenem koloniální architektury. Oblíbenými zastávkami jsou koktejl bary podél pláží. Z čerstvého ovoce vám barman umíchá koktejl na přání nebo rozsekne kokos. A co by to byl koktejl bez seychelského Tacamaca rumu? Pokud budete chtít pít něco jiného než rum :-), můžete si dát čaj s vanilkou, rovněž vypěstovaným v Mahé na Seychelech. Západ slunce, koktejl v ruce a společnost ať už v podobě přátel nebo sympatických želv je „all you need to have“. Naše další oblíbené bary byly třeba Tacamaca café, Fruita cabana a mnoho dalších.

Když už jsme u toho jídla, osvědčilo se nám jíst tam, kde se stravují místní a nejvíce se nám chutnalo kari tady. Samozřejmě se můžete posadit i do některé z turistických restaurací.

Západy a pláže

Spousta turistů míří na Seychely za největším tahákem, kterou je bezpochyby malebná pláž Anse Source d’Argent. Tato pláž se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejkrásnějších pláží světa. Její krása nejvíce vynikne z ptačího pohledu a bez lidí, což není tak snadné, jelikož „nálepka“ nejkrásnější pláž je mocné lákadlo. Doporučuji vyrazit brzo ráno, tato se pláž jako jediná nachází v placeném areálu L’Union Estate. Společnost vám budou dělat obrovské tropické ryby a budete-li  mít ráno štěstí, natrefíte i na mořskou želvu, jak si pochutnává na řase.

S klidným svědomím však můžu říct, že nádherných plážích je nejen na La Digue mnoho a v podstatě stačí sesednout z kola a jít se podívat k břehu. Jsou prostě všude a každý si určitě najde tu svoji nej! Z hlediska malebnosti pláží jsou Seychely nepřekonatelné. Hodně fotogenické a divoké najdete na východě a jihu ostrova, namátkou třeba Grand Anse Beach nebo Anse Cocos. Na jihu a východě si dejte pozor na zrádné mořské proudy.

Opravdový ráj

Dokážu si lehce představit, že bych se na Seychely vrátila a třeba podnikla túru do zelených hor v Mahé, prozkoumala ostrov Praslin a endemickou oblast Vallee de Mai, kde roste palma lodoicey seychelská a nebo vyrazila na šnorchlování na některý z mini ostrůvků, o kterém mi vyprávěli místní. 

A jedno moudro na závěr tohoto vyprávění. I kdybych se sebevíc snažila vám vylíčit, jak úžasný je tenhle kousek tropického ráje, i kdybych se na hlavu postavila, tak:

"Lépe jednou vidět, než stokrát slyšet!"

3.6 5 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments