Dobrodružně krásné Filipíny

Proč na Filipíny či spíš na jak dlouho

Postihnout Filipíny v celé jejich kráse v jednom blogu a v jedné, i když relativně dlouhé cestě, je nemožné. Zpočátku jsem bojovala s frustrací, že prostě nemůžu vidět vše, co tenhle neuvěřitelně pestrý ostrovní stát o více než 7000 ostrovech nabízí. Pravidlo při plánování cesty je jasné, čím déle dní, tím lépe. Tohle platí o každé zemi, ale tady obzvlášť, protože podobně jako v Indonésii i na Filipínách musíte počítat s možnými komplikacemi v dopravě (viz. počasí). Pokud nemáte alespoň 3 týdny, doporučuji si vybrat 2 lokality a vyhnout se dlouhým přesunům. I tak se dá zažít hodně dobrodružství a vidět hodně krásy. Doprava z bodu A do bodu B může trvat celý den (i více). 

I když Filipíny nabízí bezpočet suchozemských aktivit, já bych je doporučila hlavně milovníkům podmořského života. Nádherně čistá voda a pestrost mořské fauny a flóry je něco, za čím jezdí turisté z celého světa. Pokud jste vyznavači AKTIVNÍ dovolené, nerozhodí vás neočekávaná změna plánů, nepotřebujete luxus a pohodlí, spokojíte se s všelijakým jídlem, pak budou pro vás Filipíny to pravé.

Počasí a bezpečnost

Asi nejzáludnějším věcí na Filipínách je nevyzpytatelnost počasí. Jelikož Filipíny leží v oblasti Ohnivého pacifického kruhu, hrozí zde přírodní katastrofy jako je zemětřesení, tajfuny a s tím spojené sesuvy půdy a tsunami. Ani sopečné výbuchy nejsou výjimkou.

Říká se, že tajfuny se objevují od března-listopadu, ale není to pravidlo. Informujte se o výskytu tajfunů předem. Jinak se bohužel počasí s předstihem nedá absolutně předvídat (ani 24 hod. předem). Rušení letů a plaveb je časté, to je třeba si před cestou uvědomit a počítat s tím.

Pokud se nebudete pohybovat na jihu země a ve velkých městech budete dbát na základní pravidla bezpečnosti, nemusíte se bát kriminality. Všechna místa, o kterých píšu v tomto blogu, jsou z tohoto hlediska bezpečná. Jihozápad země nemá vláda pod kontrolou, kvůli ozbrojeným konfliktům se doporučuje této oblasti zcela vyhnout.

Před cestou

  • ke vstupu potřebujete platný pas (30denní vízum dostanete automaticky, pak se musí prodloužit)
  • měna se nazývá filipínská peso 1 PHP = 0,40 CZK
  • hodí se očkování proti břišnímu tyfu a žloutence A, B
  • bankomaty jsou častější než směnárny, ale dolary a eura se samozřejmě hodí taky, doporučuju vzít 3 karty
  • Filipíny jsou převážně křesťanská země
  • před cestou se VŽDY informujte na aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti (riziko přírodních katastrof nebo náboženských konfliktů)
  • v moři dávejte pozor na medúzy a stonefish (podmínky se mění, informujte se u místních v dané lokalitě)

Mých 6 filipínských „the must“

1. Výlety po ostrovech (spíš ostrůvcích)

Vzhledem k charakteru krajiny na ta nejkrásnější místa musíte lodí. Lodní výlety patří k takovým „signature“ aktivitám.

2. Potápění a šnorchlování

Filipíny se pyšní nejkrásnějšími potápěčskými lokalitami na světě. Byl by hřích nezjistit, co skrývá fascinující podvodní svět. Už ani nespočítám, kolik jsme viděli želv nebo rybek nemo 🙂 A ty barevné korály! A co teprve sardine run v Moalboal!

3. Vícedenní plavba

Máte-li více času, vydejte se na několikadenní plavbu lodí na Palawanu. Vyhnete se davům lidí, poznáte nové lidi a hlavně přátelské místní obyvatele. Podobnou plavbu jsem absolvovala v Indonésii a věděla jsem, že tohle si chci určitě zopakovat.

4. Vodopády na Cebu

Na Cebu je plno vodopádů a jen samotná cesta k nim je zábava. V doprovodu průvodců si můžete zkusit canoyeering.

5. Suchozemský průzkum

Rýžová pole, kopečky ve tvarů homolí, mini opičky a další zajímavosti jsou také aktivity, které tady můžete podnikat.

6. Masáže a rum

Kdy jste naposledy pili cuba libre (tady pod názvem rum&coke) za 40 korun? A kdy jste měli masáž za 300?

A kromě rumu „nasávejte“ tu pozitivní energii místních lidí, je nakažlivá!

 

Jak se dopravovat

Mezinárodní letiště jsou v Manile a v Cebu. Do Manily bývají levnější letenky. Záleží, kam máte po přistání namířeno. Kombinací je bezpočet, je potřeba si s tím nejlépe u mapy tak trochu „pohrát“. 

Mezi ostrovy létají letadla nebo jezdí trajekty, což levnější a delší varianta. Letadla ušetří mnoho času, ale ne všude jsou letiště (nebo mohou být hodně vzdálená od zájmového bodu). Po ostrovech jezdí taxíky, tricycles (něco jako tuktuk). Počítejte s obrovskými zácpami ve větších městech.

Filipíny jsou vyhledávané jak pro freediving, tak i pro přístrojové potápění. Potápěčská centra jsou skoro všude (kromě surfařského Siargao).

Ostrovy si můžete projet na skútru, ačkoliv se našinci může zdát doprava mírně chaotická, místní řidiči jsou ohleduplní. Je ale třeba (opět) počítat s počasím, stavem vozovky a tomu je třeba přizpůsobit řízení.

Itinerář

Coron (4-5 dní)

Letem společností Cebu Pacific se z Manily přesouváme na ostrov Coron. Jedná se o přístavní, menší město a krásné pláže tady moc nenajdete, musíte za nimi na lodi! Existuje několik variant lodních výletů, které jsou značeny A, B, C, D. Je asi jedno, jaké písmenko si vyberete, výlety jsou nakombinované tak, aby ode všeho bylo něco. Menšími loděmi se pak projíždí lagunami, koupe se v majestátních jezerech s dramatickými skálami a šnorchluje na pestrobarevných reefech. Součástí výletů je i oběd a půjčit si můžete kajak. Lodě každý den ráno vyplouvají z přístavu a bývá to opravdový mumraj. Výlet úplně v klidu koupíte i den předem, nabízí je všude, ostatně nic jiného se tady ani nedělá. My jsme si pobyt na Coronu prodloužili o den, jelikož kvůli silnému větru nevyplouvaly lodě na širé moře. Když coast guard řekne, že se dnes nepluje, tak přes to nejede vlak. Nebo spíš loď 🙂

 

Coron je oblíbená lokalita zkušených potápěčů s certifikací AOWD. Můžete se tady potápět hned s několika vraky japonské flotily, která se zde neúspěšně schovávala během sv. války a byla potopena. Zároveň je Coron skvělé místo pro freediving, některé vraky jsou v dosažitelné hloubce na jeden nádech. Fantastický zážitek budete mít, když se zanoříte pod hladinu jezer Barracuda nebo Kayangan. Při potápění dbejte na pravidla bezpečnosti (nepotápím se sám, jeden je na hladině, druhý se potápí, ideálně s ploutvemi a nepřeceňujte své schopnosti). Pokud budete mít po celodenním výletě energii, můžete se na Coronu vykoupat i v termálních jezírcích nebo pozorovat, kterak zapadá slunce nad přístavem. 

Plavba z Coronu do El Nido (3 dny)

Jedním z nejhezčích zážitků, které lze na Palawanu podniknout je několikadenní plavba z Coronu do El Nido (nebo naopak). Existuje několik společností, které tuto možnost nabízí, přičemž kvalita a itinerář bude velmi podobný. My jsme jeli s Big Dream Boat Man a potkávali jsme lodě jiných společností na stejných zastávkách. BDBM je trochu větší loď než lodě, které jsme potkali. Posádka lodi se od okamžiku nástupu na loď až po vylodění v přístavu maximálně starala o naše pohodlí a snažila se, aby si to všichni užili. Tady se skutečně „odpojíte“ od civilizace, mobilní signál tady nechytíte. Program je různý – šnorchlovačky, hraní volejbalu a basketbalu (sport č. 1 na Filipínách), návštěva vesnice, ohňová show, karaoke a další. Přes den se pluje na lodi, dělají se zastávky a večer se zakotví na nějakém ostrově. Ubytování v přírodě je velmi jednoduché. Usínáte a probouzíte se se zvuky oceánu a džungle, voda teče jen studená a elektřina běží většinou jen několik hodin. Ale v tom je to kouzlo a záhy pochopíte, proč se místní tak usmívají. Mít to štěstí a žít na tak krásném kousku země je fakt klika! Loď sdílíte s dalšími cestujícími, takže máte možnost se seznámit s lidmi z různých zemí. A to je také super.

El Nido (4 dny)

El Nido je dalším výchozím bodem pro výlety po krásném Palawanu. Je trochu větší a více turističtější než Coron a narozdíl od Coronu je tu více možností co podnikat přímo na ostrově. Jinak samozřejmě hlavní aktivitou je Island Hopping a výlety jsou také rozděleny na A, B, C, D. Opět je tak trochu jedno, co si zvolíte, všude budete ohromeni zelenými skalnatými ostrovy rozličných tvarů, které obklopují El Nido. My jsme si tady i zapotápěli.  Palawan je pestrobarevný svět i nad i pod vodou. Máte-li to štěstí a nikam nespěcháte, můžete se vypravit i do Puerto Princesa, kde najdete jeden z novodobých přírodních divů světa – podzemní řeku. Možností je bezpočet.

Osobní (tajný) tip: Pokud jste v dobré fyzické kondici, můžete si na městské pláži v El Nidu půjčit kajak a dopádlovat na protější ostrov. Ti ostřílenější si ho zkusí obeplout celý. Cestou třeba potkáte jako my želvy, ty jsme viděli na hladině i pod ní 🙂

Eco tip: Všimli jsme si, že na ostrovech probíhá osvěta a místní na lodních výletech informují turisty jak se mají chovat.  Turistické trasy byly víceméně čisté, ale jakmile člověk zavítal na pláže, které nejsou v itineráři agentur, chtělo se mu plakat, když viděl to množství plastu, které se povalovalo buď v moři nebo bylo naplavené na pláži. To, že si každý má po sobě uklidit své odpadky je snad pro nás Evropany samozřejmost, ale co takhle posbírat odpadky, které potkáte? Je to jen malé poděkování planetě Zemi za krásná místa, která můžeme navštěvovat. A mořští živočichové budou také rádi!

Potápění na Cebu (4 dny)

Z El Nida se letecky přesuneme na Cebu. V El Nido je malé letiště, odkud létá Swift Air. Ceny jsou sice vyšší, protože aerolinka má na to monopol, ale ušetříte hodně času (1-2 dny), který byste museli strávit přejezdem do Puerto Princessa a letem odtud. V Cebu City nasedáme na taxík a asi 5 hodin strávíme přejezdem do Moalboal. Obvykle to prý trvá 3 hodiny, ale je zrovna špička. Otázkou je, kdy špička není. Moalboal je dobrý výchozí bod pro mnoho aktivit jako je třeba potápění nebo výlety na vodopády, popřípadě Chocolate Hills. Cebu je velký ostrov a nabízí bezpočet možností a aktivit. My jsme první dny na Cebu věnovali potápění.

Potápěčských lokalit okolo ostrova je mnoho a jsou různé obtížnosti. Moalboal je známý obrovskými hejny sardinek, které můžete snadno pozorovat i jako nepotápěč, protože sardinky se zdržují v hloubce 5 – 15 metrů. Je to spektakulární podívaná a nic nestojí, stačí „jen“ přijít na pláž se šnorchlem a ploutvemi. Při každém zanoření, ať už s přístrojem nebo bez jsme také potkali želvy, pestrobarevné rybičky, barevné korály a strašidelně krásné bylo setkání s jedovatou mořskou krajtou. Filipíny jsou také považované za nejlepší lokalitu co do focení makro pod vodou, takže milovníci hledání roztodivných barevných šneků a jiných podivuhodných rybiček budou nadšeni.

Vodopády na Cebu

Na jihozápadní straně Cebu je tolik vodopádů, že nebudete vědět, na který se jet podívat dřív. A rozhodně si vezměte plavky s sebou, protože zaručeně budete mokří. Většinou se jde pralesem, brodí se řeka, vodopády jsou často stupňovité, takže vás čeká i nějaké šplhání. Je to rozhodně zábava. K vodopádům se platí menší vstupné a dostanete průvodce, který na vás dává pozor. Toho pak na konci odměníte dýškem. Bylo nám řečeno, že průvodci nedostávají žádnou výplatu, a tak je na zcela na vás, kolik mu dáte. Většinou jeden den v týdnu jsou vodopády uklízeny a tento den jsou zavřené. Navštívili jsme asi 3 a kdyby nás neskolila nemoc, bylo by jich možná víc.

Canoyeering na Kawasan Falls

Jestli nemáte ještě dost dobrodružství, můžete si zkusit canoyeering na Kawasan Falls. Po tajfunu Odette se však zásadně proměnil jak vzhled, tak podmínky vstupu k vodopádům. Tajfun bohužel vodopád poničil a místní se teď snaží dát místo do původního stavu. To znamená, že pokud nechcete dělat canoyeering (cena vychází okolo 1000 czk/osoba), tak vás pustí jen prvnímu stupni (vstupné okolo 30 czk). Pokud jste někde viděli bambusové vory, tak ty tady už nejsou. Osobně si myslím, že navštívit Kawasan se vyplatí jen při canoyeeringu, jinak budete asi zklamáni. Pokud vás odrazuje vysoká cena, pak vězte, že podpoříte místní a obnovu místa. Náš průvodce nám vyprávěl, že tajfun smetl celý jeho domek, ale jeho rodině se naštěstí nic nestalo. U vstupu vyfasujete vesty a helmy, průvodce a jde se. Dočtete se, že to je skoro na půl dne, ale pokud jste rychlí, dá se to zvládnout za 2-3 hodiny (my jsme prý trhli místní rekord 🙂 Skoky z výšky do vody nejsou povinné, asi kromě jednoho, který zvládne každý. A kdo naopak skákání vyhledává, tak bude ve svém živlu.

Více podrobností a hlavně videa nejen o této aktivitě najdete na mém Instagramu.

Oslob a Whale sharks

Před odjezdem jsem si načítala informace a zážitky jiných lidí ohledně této aktivity. Názory na celou věc se různily. Nakonec to vlastně nebyla špatná zkušenost. Žraloci každé ráno připlouvají k pobřeží, kde je místní krmí. Během toho vyplouvá na místo mini loď s turisty, kteří zvířata pozorují. Celá akce má přesně organizovaný scénář a pravidla. Ale při tom obrovském počtu návštěvníků je to nutnost. Účastníci se nesmí mazat opalovacím krémem (ten žralokům a i jiným živočichům ubližuje), nedotýkat se jich a dodržovat odstup atd.  Jelikož mezi vámi a rybářem, krmícím žraloka je malý prostor, máte tuhle mega rybu na dosah ruky (ale samozřejmě na ni nesahejte!). Zpočátku jsem byla proti návštěvě Oslobu. Jenže donedávna se tihle mírumilovní tvorové lovili. A taky bylo všem jedno, že takovým opalovákem můžete ničit mořskou faunu a flóru. Nebo že ten odpadek, který necháte povalovat na pláži, může skončit v žaludku nějaké želvy nebo žraloka. Místní rybáři přišli na to, že živí velrybáči přináší více peněz než mrtví. A každá, byt sebemenší osvěta je v jihoasijských zemích nutná. Samozřejmě to asi nebude tak autentický zážitek, jako potkat tohoto úžasného tvora někde „náhodou“. A upřímně, jak si myslíte, že vznikají fotky lidí z Malediv, kteří jsou obklopeni žraloky fouskatými? Samozřejmě při krmení. Během našeho výletu za žraloky se všichni chovali předpisově, drželi se lodi, nebyla jsem svědkem toho, že by někdo na žraloka sahal nebo ho nedejbože kopal.

Při jedné šnorchlovačce na Cebu na úplně no-name pláži, která byla mimochodem plná želv, mi místní řekli, že se velrybí žraloci pohybují ve filipínských vodách běžně. Takže třeba budete mít štěstí a potkáte velrybáče jen tak 🙂

Siargao (a zemětřesení)

Z Cebu naše cesta vedla na ostrov Siargao, který byl cestovatelským magazínem Conde Nast Traveler v roce 2021 vyhlášen jako nejkrásnější asijský ostrov. Tento ostrov se mezi turisty proslavil surfováním, nachází se zde známá surfařská lokalita Cloud 9. Každopádně ani kdyby vám tento sport nic neříkal, za návštěvu Siargao stojí určitě. Je totiž jiný než doposud mnou navštívené filipínské ostrovy. Jeho otevřená pozice přímo u hlubokých příkopů Tichého oceánu evokuje havajský vibe. Mnoho lidí skutečně říká, že toto je uvolněná a neturistická Havaj. Siargao obklopuje nejen blankytně i temně modrý oceán, ale i moře zelených kokosových palem! V okolí ostrova roste spoustu mangrovů, příroda tady skutečně zatím vládne nad člověkem. Turismus je soustředěn pouze v General Luna a za jejími hranicemi leží naprosto autentické Filipíny! Jakmile opustíte letovisko, uvidíte chatrče u řeky, farmáře s buvoly, kteří obdělávají rýžové pole nebo divoké pláže. O Siargao se říká, že to je Bali Filipín tak před 20 lety. Zatím si Siargao i díky své odlehlosti ponechává svou jedinečnou atmosféru, a to je o důvod víc sem vyrazit. V General Luna jsou díky přítomnosti surfařů skvělé restaurace a kavárny vysokého evropského standardu.

Na Siargao jsme 2. prosince 2023 zažili nevyžádaný cestovatelský zážitek – jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii Filipín o síle 7,6 stupně. Sousední ostrov musel být evakuován, naštěstí varování o tsunami bylo odvoláno. Od tohoto dne se země v pravidelných intervalech třásla, někdy byly otřesy cítit méně, někdy více. Den před naším odjezdem se navíc dramaticky zhoršilo počasí, ačkoliv nebyly hlášeny tajfuny. Zrušili nám let a měli jsme velké štěstí, protože se nám podařilo odletět už druhý den. 

Sohoton Cove

Siargao se dá projet na motorce, taxíkem nebo můžete vyrazit na lodní výlet po okolních ostrůvcích. Možností je hodně, bohužel kvůli špatnému počasí jsme všechny aktivity nestihli. Zvládli jsme ale podívat do poměrně odlehlé oblasti zvané Sohoton Cove na ostrově Bucas Grande. Jedná se o přírodní rezervaci, vzdálenou asi 2 hodiny od přístavu Dapa. Výlet si koupíte jako všude jinde pohodlně buď v ubytování nebo někde na ulici. Nečekejte masovku jako na Palawanu, na starší a řvoucí lodičce jsme byli jediní cizinci mezi samými Filipínci. Po 2 hodinách plavby se přesedne na ještě menší lodičku a proplouvá se rezervací skrze jeskynní komplexy. Vyzkoušíte si šplhání v vápencové jeskyni, na jejímž konci vás čeká skok do vody, budete muset zadržet dech a potopit se do jeskyně s fosforeskující vodou nebo si zaplavete v jezeře s nežahajícími medúzami. Příroda je tady opravdu jedinečná. Celou cestu vás baví místní průvodci, fotí vás a i tady vás čeká oběd.

Závěrem

 Jihovýchodní Asie je možná můj nejmilejší kout světa. Možná za to může neskutečná příroda jak na zemi tak pod vodou, možná místní lidé a atmosféra nebo kombinace všeho. V Asii obecně jsem zatím zažila nejintenzivnější cestovatelské situace, a to jak pozitivní a negativní. Filipíny nejsou výjimkou. 

Skutečné dobrodružství začíná tam, kde končí hranice komfortní zóny.