Magická Indonésie
Indonésie není jen Bali
Největší ostrovní stát na světě (přes 17 000 ostrovů) nabízí neutuchající cestovatelské možnosti a obrovskou nálož dobrodružství. Pro mě neexistuje země, která by byla členitější, rozmanitější a troufám si říci i unikátnější. Pod slovem „Indonésie“ si plno lidí na první dobrou vybaví Bali, které je sice fantastické, ale představuje jen zlomek toho, co můžete v Indonésii vidět. Polovinu území pokrývá tropický prales, sopky tu jsou na každém rohu a na tohle vše dohlíží starobylé chrámy. Můj cca 3-4 týdenní itinerář vás provede divokou přírodou, tajuplnou historií i nádhernými plážemi. Indonésie vás přivítá s otevřenou náručí, probudí ve vás cestovatele a nedá vám zapomenout.
Máte-li více než 3 – 4 týdny času, klidně si přidejte k jednotlivým bodům další dny. Nemá cenu jezdit na méně dní (pokud tedy neomezíte návštěvu pouze na jeden ostrov). Indonésie je rozlehlá, takže počítejte s přelety a přejezdy lodí mezi ostrovy a samozřejmě cestováním po ostrovech. Vyzkoušíte si snad všechny druhy transportu.
Kdy vyrazit, náboženství a počasí
Obecně se dá říci, že nejlepší dobou je období sucha, což je duben – říjen. Mimo toto období hustě prší, i tak je horko a velmi vlhko. Dále můžeme Indonésii z hlediska počasí rozdělit na východní část, která je ovlivňována australským kontinentem a západní část, která je pod vlivem asijských monzunů. Dá se cestovat i během období dešťů, ale je třeba počítat s tím, že může pršet i několik dní v kuse.
Indonésie je muslimská země, náboženství má zde umírněnou formu, na turisty jsou zde zvyklí. Výjimkou je Aceh, kde se ženám doporučuje volný a zahalující oděv. Vyhněte se cestování v době ramadánu.
V Indonésii sopky nikdy nespí. Země leží na 3 tektonických deskách, zemětřesení (občas doprovázené tsunami) ani výbuchy sopek nejsou nic neobvyklého.
Před cestou
- ke vstupu potřebujete platný pas
- měna se nazývá indonéská rupie 100 IDR = 0,15 CZK
- hodí se očkování proti břišnímu tyfu a žloutence A, B
- bankomaty nejsou všude, vybavte se dolary nebo eury a ty směňte po příletu na rupie (budete doslova v balíku)
- Indonésie je z hlediska kriminality bezpečná země, ale respektujte místní kulturu
- před cestou se VŽDY informujte na aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti (riziko přírodních katastrof nebo náboženských konfliktů)
6 dobrodružných věcí, které by vám v Indonésii neměly uniknout
1. Sprcha po vodopádem
Milovníci vodopádů budou v nekonečné extázi. Král všech vodopádů je jednoznačně Tumpak Sewu na Jávě, ale balijské vodopády mu šlapou na paty.
2. Výšlap na sopku
Působivým a taky fyzickým zážitkem je výšlap na některou z mnoha sopek ještě před rozedněním.
3. Meditace ve starobylých chrámech
Vůně zapálených tyčinek, modlitební zvonkohra a klid v duši.
4. Pozdravit komodské draky
Že draci neexistují? Ale kdeže, to jste jen nebyli na komodských ostrovech! Komodo dragon je největší ještěr na světě, největší exemplář vážil údajně skoro 170 kg!
5. Výlet pod hladinu
Indonésie je neuvěřitelně bohatá i pod hladinou. Pokud se vydáte na Komodo, můžete spatřit rybky nemo, manty, žraloky, želvy …
6. Balijská masáž
Až vás ze všech těch aktivit budou bolet nohy, svěřte se do rukou masérky. Bali je mekkou masáží, bylo by hřích na žádnou nejít!
Vnímejte Indonésii všemi smysly a nasávejte její energii
Jak se dopravovat
Naši cestu jsme začali v Yogyakartě. Lze také koupit let z Evropy se stopoverem v Singapuru nebo v Kuala Lumpur a následně letět do Yogyakarty odtud. Kombinací je bezpočet, je potřeba si s tím tak trochu „pohrát“. Na Jávě je nejlepší dopravovat se vlakem a v autě s řidičem. Z Jávy se dostanete na Bali pohodlně trajektem, na Nusa Penida rychlolodí. Na Flores do přístavu Labuan Bajo je nejlepší letět z Bali. Z přístavu vyplouvají lodě do národního parku Komodo.
Výhodou Indonésie je to, že po ní můžete cestovat i bez toho, aniž by jste si půjčovali auto a byli aktivními řidiči. Funguje to tak, že si domluvíte auto s šoférem a ten vás pak vozí, kam chcete a čeká na vás. Můžete si ho pronajmout na pár hodin nebo i klidně na několik dní. Je to taky jeden ze způsobů jak podpořit místní lidi.
Jedním z nejkrásnějších cesto zážitků je několikadenní plavba lodí po komodských ostrovech. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje být celý čas na lodi, dá se jezdit na výlety z Labuan Bajo.
Nusa Penidu jsme projezdili na skútru, který jsme si půjčili od domácích. Je třeba počítat s výmoly na silnicích a poněkud svérázným stylem řízení. Pokud se na to necítíte, opět lze ostrov projet s řidičem.
Itinerář
Yogyakarta
Boho hippie město, ve kterém začíná kouzelná cesta Indonésií. Yogyakarta je spojena se světem mezinárodním letištěm. Co mě překvapilo byl fakt, jak málo zahraničních turistů jsme potkali! Přitom má Yogyakarta opravdu co nabídnout! Jedním z nejzajímavějších míst v centru města je podzemní mešita Sumur Gumuling. Tato mešita je součástí vodního paláce Taman Sari, který se pyšní kombinací holandské a jávské architektury. Otevírá se asi v 9 ráno, tak přijďte na čas, ať se vyhnete davům. V areálu jsme nepotkali žádného cizince, jen místní. Cenově velmi příjemné a krásné ubytování SNOOZE s nejmilejším personálem naleznete tady. Určitě si oblíbíte udržovanou zelenou zahradu a vynikající snídaně! Přes tento moderně a vkusně zařízený hostel jsme si domluvili i výlety na „highlights“ v okolí – chrámy Prambanan a Borobudur. Ve městě se vydejte potulovat do ulic, třeba na Malioboro street, obdivujte pouliční umění a nasávejte tu pravou indonéskou atmosféru. Nezapomeňte ochutnat i něco z místní kuchyně.
Borobudur a Prambanan
Přivstaňte si a vyražte na největší a nejstarší buddhistický komplex na světě Borobudur. Užijte si meditační okamžiky při ranní mlze, která se vznáší nad pralesem uprostřed posvátných stup. Poutníky vede k nejvyšší stupě systém chodeb a svítání je zakončeno mantrou. V objektu se nachází přes 500 soch buddhů. Chrám byl postaven v 9. století a poté opuštěn, vlivem postupného přecházení k islámu se na něj zapomnělo. Znovu byl objeven až v 19. století. Zajímavé je, že Borobudur přežil všechny přírodní katastrofy a při stavbě vůbec nebyla použita malta a chrám tak „drží“ díky důmyslnému poskládání kamenů. Účel stavby není dosud znám. Všechny tyto okolnosti dělají z místa opravdu indonéské „must see“.
Neméně fantastický je největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii Prambanan. Stejně jako Borobudur je chrám zapsán na seznamu UNESCO. Pochází rovněž z 9. století, několikrát jej poničilo zemětřesení a tak se neustále opravuje. Při západu slunce, když se nebe zbarví do ruda a je slyšet cinkot modlitebních zvonečků, jsou svatyně vskutku impozantní. U menších svatyň se údajně našly lidské pozůstatky, což by mohlo poukazovat na lidské oběti (prokázáno to ale nikdy nebylo). Oba chrámy by neměly uniknout vaší pozornosti, každý je totiž úplně jinak výjimečný.
Tip: lze zakoupit výhodnou kombinovanou vstupenku na obě atrakce. My jsme si vše domluvili v našem ubytování SNOOZE.
Vlakem do Malangu
Nasedněte ráno na vlakovém nádraží v Yogyakartě do vlaku a vydejte se na panoramatickou osmihodinovou cestu Jávou až do Malangu. Malioboro express vyráží v 7:45 nebo v 8:45 hod. Překvapí vás vysoká úroveň nádraží i vlaků samotných! Vlaky jsou čisté, klimatizované, mají WC a ve vlaku si lze koupit i občerstvení. Lístky koupíte online na tiket.com. Ač se to nezdá, cesta uteče docela rychle. Vřele vám ji doporučuji. V Malangu vystupte na druhé zastávce a běžte se podívat do barevného městečka Jodipan. Čtvrť je defacto slum a díky barevnému nátěru láká turisty. Místním váš příspěvek určitě pomůže. Vstup stál pár drobných a ještě jsme dostali přívěšky. Dále je Malang atraktivní lokalita díky bezprostřední blízkosti vodopádů a čajových políček. Také může být výchozím bodem k návštěvě sopky Bromo a vodopádu Tumpak Sewu. Večer vyrazte do města na něco dobrého, možností je bezpočet.
Tumpak Sewu a Bromo
Z Malangu brzo ráno vyrážíme na vodopád Tumpak Sewu. „Tisíc vodopádů“ je nejkrásnější vodopád, který jsem viděla. Žádný mnou dosud navštívený vodopád se mu nepodobal. Jeho nespoutaná krása a majestátnost vás jednoduše ohromí nebo možná dokonce dojme k slzám. Pokud bych měla vybrat jedno místo, kam bych se vydala znovu, bylo by to k tomuto vodopádu. Asi 10 minut od parkoviště, kam vás odveze řidič (domluvili jsme si ho v ubytování v Malangu) je epická vyhlídka na vodopád a také na ohromnou a činnou sopku ostrova Semeru (naposledy vybuchla v roce 2021). Až se dostatečně pokocháte, vydáte se stezkou (cca 30 – 40 min) dolů k vodopádu. Připravte se, že to může klouzat, takže žabky nechte doma. Opět se hodí jemné připomenutí, že co si s sebou vezmete, to si také odnesete.
Z Tumpak Sewu odjíždíme do ubytování Pagupon Bromo village, protože okolo 3 ráno vyráží 4×4 džípy k vyhlídce King Kong Hill a Seruni, aby se návštěvníci mohli pokochat sopečnou krajinou. Bromo je rovněž aktivní sopka, probouzí se cca každých 5 let, ale láva vždy zůstává uvnitř kuželu. Počítejte s teplotou okolo 0, takže se určitě teple oblečte. Až vyjde slunce, džíp vás vyveze k úpatí sopky a vy si ji můžete vyšlápnout a nahlédnout do jejího stále doutnajícího chřtánu. Nejspíš vám budou nabízet koně – nepodporujte zvířecí turismus, jelikož se zvířaty není dobře zacházeno. Udělejte si tuhle krátkou procházku hezky po svých. Indonésie, to je sopka vedle sopky, takže kromě Bromo můžete spatřit Semeru a Batok. Opět je nejjednodušší si výlet koupit přes vaše ubytování.
Noc v bambusovém domku a odjezd na Bali
Výjimečným zážitkem je výšlap do sirného kráteru Kawah Ijen. Dělníci, kteří těží dole síru mají snad jednu z nejtěžších prací na zemi. Bohužel v oblasti byly zrovna nebezpečné požáry, takže tam nebylo možné jet. Tak snad někdy příště!
Chrámy Bohů
V Bali zakotvíme v krásném ekologickém resortu Sumberkima hills Retreat. U bazénu vstřebáváme zážitky a odpočíváme po několika dnech ranního vstávání, fyzické aktivity. Bali je prošpikované cool ubytováními a hotýlky butikového tipu. Brzo začínám chápat, proč je to „zaslíbená země cestovatelů a nomádů“. Zdá se, že na Bali je možné všechno. Můžete tu surfovat, cvičit jógu, jít na kurz vaření nebo se jen tak poflakovat. Prostě pohodička. A všichni se usmívají. Asi nejznámější „plovoucí“ balijský chrám se nachází Ulun Danu Bratan u jezera. Jestli chrám „plave“ záleží na aktuální výši srážek. My jsme měli zrovna suchou sezónu. Doporučuji si půjčit loďku a projet se po jezeře. Jinak je areál docela malý. Další zastávkou je populární insta spot u této brány. Věřte nebo ne, jedná se o vstup na golfové hřiště 🙂 Brána s horami v pozadí však vypadá fotogenicky, tak proč se u ní nezastavit, když je to po cestě. U obou atrakcí počítejte s drobným poplatkem. Na Bali jsou chrámy doslova všude a my jsme jich navštívili hned několik, chrámy jsou si dost podobné. Každý dům má svůj „mini“ chrám, kam se pokládají obětiny (květiny, rýži, ovoce) a zapalují vonné tyčinky. Bohy tu zkrátka cítíte na každém rohu, takže je dobré být s nimi zadobře.
Munduk a cesta vodopádů
Ze Sumberkimy přejíždíme taxíkem do vesnice Munduk, kde zůstáváme pár dní ve velmi příjemném ubytování Adila Warung & Homestay (skvěle tu vaří a můžete si dát i masáž). Tato oblast je skvělým výchozím bodem hned pro několik aktivit, klidně tu můžete zůstat déle. My se vydáváme celodenní pěší výlet po stezce několika vodopádů. Ta začíná hned u našeho ubytování (místní rádi poradí) a obrovskou výhodou je, že není tak „profláklá“, takže nepotkáváme moc lidí. Vodopády jsou úplně boží! Už si je nepamatuji všechny, ale určitě jsme viděli tyto: Labuhan Kebo, Laangan melanting, Red Coral, Golden Valley a další… fajn místo, kde si dát kafe s výhledem na vodopád je určitě kavárna Eco café. V Indonésii vám určitě budou nabízet exkluzivní cibetkovou kávu tzn. kopi luwak (ano, je to ta káva, které projde trávicím trusem cibetky). Pokud jste kávový fajnšmekři, můžete ji ochutnat. Dejte si ale pozor, odkud tuto kávu kupujete. Jelikož je sbírání kávového trusu cibetek ve volné přírodě náročné, tak jsou tato roztomilá zvířátka často na farmách držena v klecích, které naprosto nevyhovují jejich životním standardům. Cizinci ale mají pocit, že kupují „zázrak přírody“. Za mě káva chutná celkem „obyčejně“. Na vodopádový trek v džungli se vybavte svačinou, vodou a dobrou obuví. Pokud chcete vidět všechny vodopády na trase, počítejte s tím, že vám to zabere celý den. Ideálně si večer domluvte masáž 😉
Údajně nejkrásnějším vodopádem na Bali je Sekumpul. Až k vodopádů přijedete, zaplatíte vstup a je vám přidělen místní průvodce, který vás k němu dovede a ukáže další vodopád poblíž. Možná byste to zvládli i sami, ale takto pomáháte místním. Náš průvodce byl příjemný mladík, který nám říkal, že si i díky turistům zlepšuje svou angličtinu. Sluší se dát spropitné.
Výstup na Mt. Batung a přesun na Komodo
Jestli nemáte ještě dost dobrodružství a výšlapů, můžete si přivstat a okolo jedné ráno vyrazit na východ slunce na posvátnou sopku Mt. Batung. Sopka měří 1717 a jedná se o celkem pohodový výšlap. Bez průvodce není možné ráno na sopku jít, hlídá se to. V Indonésii to tak prostě funguje, turismus je hlavní zdroj příjmů. Domluvte si výlet v ubytování. Nahoře vám udělají snídani: toustový chleba s vajíčkem natvrdo, které uvaří v horké páře, vyvěrající ze sopky. Na snídani se těšíte nejen vy, ale i opice. Počítejte s tím, že v noci je nahoře zima, ale po rozednění a sestupu dolů bude zase pořádné horko.
Zbytek dne už jen tak odpočíváme a pak míříme na letiště v Denpasaru, abychom nasedli do letadla a zamířili směr Flores – Komodo International Airport, kde začíná další dobrodružství! Letadlo letí asi 60 – 70 minut přes Západní Nusa Tenggaru a my se kocháme výhledem mračna, valící se přes sopečnou krajinu. Naše planeta je neuvěřitelná.
Plavba komodskými ostrovy
Dostáváme se k zlatému hřebu cesty Indonésií a tou je Komodský národní park. Tento indonéský skvost je domovem komodského varana a také podmořskou galerií, kde můžete spatřit různé mořské živočichy. Nejlepším způsobem, jak národní park poznat, je v přístavu „Labuan Bajo nastoupit na loď a několik dní proplouvat mezi skupinou asi 30 ostrůvků. Takto se dostanete i na místa, která byste v rámci jednodenního výletu nestihli. Program je přizpůsoben počasí a vybrat si můžete s několika okruhů. Vybavení lodi je jednoduché ale efektivní, posádka vám vaří a vy si jen užíváte tu „nesnesitelnou lehkost bytí“. Loď sdílíte s dalšími cca 6 lidmi, takže zapomeňte na wi-fi a seznamujte se 🙂 Plavba patří k nezapomenutelným cestovatelským zážitkům a dala bych si ji klidně znovu. My si vybrali Pirates Explores a byli jsme nadšeni. Posádka se opravdu snažila, aby se nám plavba líbila, udržovala loď čistou a dokonce se nám snažila vyjít vstříc i s vegetariánským jídlem. Dýško si na konci plavby opravdu zasloužili. Na konci plavby vás posádka vysadí na pirátském ostrově, kde se spí v roztomilých domečcích s palmovou střechou a kde najdete vše, co potřebujete k ultimátní tropické dovolené.
Cena plavby se odvíjí od toho, co všechno chcete vidět. V době před covidem byly plavby vybookované i na 2 měsíce dopředu. Počítejte s také s poplatky za vstup do národního parku. Aktuální cenu (a situaci) vám sdělí přímo dané společnosti.
Ahoj Piráti!
A co vás všechno na plavbě čeká? Spoooouuustu věcí! Loďka vás odveze na ikonickou vyhlídku na ostrově Pagar. Z tohoto bodu je vidět na celý záliv a pláže s bílým, černým a růžovým pískem. Strážce parku vás bezpečně ve skupině provede ostrovem Rinca a ukáže vám největšího ještěra na zemi – varana komodského. Varani žijí na ostrově volně. Tenhle na první pohled líný ještěr se umí proměnit v agresivního a nebezpečného „draka“ a pohyb po ostrově bez zkušeného průvodce je zakázán. Při západu slunce budete pozorovat fascinující podívanou v podobě milionů! netopýrů, kteří vylétají z mangrovů na ostrově Kalong za potravou. Nejvíc jim chutná zralé a šťavnaté ovoce. Také se podíváte na unikátní pláž s růžovým pískem. Pláž za růžovou barvu vděčí korálům. Prosím v žádném případě si neberte písek ani mušle domů. Jednak je to přísně zakázáno (viděli jsme na letišti zabavený písek) a jednak je to velmi bezohledné vůči přírodě. Představte si, jak by to vypadalo, kdyby si každý návštěvník něco vzal.
Nusa Penida
Ještě nekončíme! Jelikož letadla z Labuan Bajo létají hlavně na Bali, dáváme si na ostrově „stopover“ v podobě výletu na Nusa Penida. Nusa Penida je malý ostrov, který je od Bali vzdálen asi 20 km. Dostanete se na něj pohodlně rychlolodí. Spíme tady, majitelé jsou moc příjemní a starostliví lidé. Nejlepším způsobem, jak Nusu Penidu poznat, je půjčit si motorku (třeba v ubytování), ale dejte pozor, silnice nejsou v nejlepší kondici. Asi nejznámějším místem je Kelinging beach. Výhled z útesů je impozantní! Neméně impozantní je sestup na pláž a hlavně cesta zpět (počítejte tak 45 min :). Nusa Penida je plná roztodivných přírodních formací. Tou další je třeba Billabong´s Angel & Broken Beach. Toto místo je asi 40 minut od Kelinging beach. Na ostrově je plno dalších věcí k objevování. Můžete navštívit Diamond & Atuh beach, Manta point, vodopády nebo přírodní jezírka a další pláže, ale na to je potřeba víc času. Ideálně tak další 2-3 dny. Ty už bohužel nemáme, protože musíme stihnout letadlo do Kuala Lumpur. Ale o tom zase někdy příště.