Sen o tropickém ráji
Proč na Maledivy?
Existují překrásné tropické destinace jako je Mauricius, Seychely, Bali a mnoho dalších. A pak jsou Maledivy. Varuji vás: následující text bude výčtem superlativů a ujišťuji vás, že tyto fotky neviděly filtr ani z rychlíku. Maledivy jsou ostrovní stát, rozesetý na více než tisícovce atolů, bělostné pláže, palmové háje, neuvěřitelný podmořský život, dechberoucí západy a hvězdné nebe. Dále špičkový servis v resortech a pohostinní obyvatelé na lokálních ostrovech. To vše a mnoho dalšího tady můžete zažít.
Poprvé jsem Maledivy krátce navštívila cestou ze Srí Lankou a nebyla jsem v rezortu, ale na lokálním ostrově. Už když jsem z nich odjížděla, měla jsem pocit něčeho nedořečeného, a tak jsem se musela vrátit. Po druhé návštěvě již chápu, proč se lidé na Maledivy vracejí nebo dokonce jezdí pouze sem.
Kdy, kde a s čím vyrazit
Na Maledivy můžete vyrazit v kteroukoliv roční dobu. Počasí je stabilní (teplota neklesá pod 27 stupňů), stálé teplo, maximálně přijde nějaká ta přeháňka. Ať už vyberete jakýkoliv atol, všude bude průzračně čistá voda, bílé pláže, tropické rostliny a podvodní život. S sebou potřebujete hlavně pas, platební kartu a telefon, ať máte čím ty zážitky fotit. Toť vše.
Takhle jednoduché to je.
Bránou k Maledivám je mezinárodní letiště Velana International Airport, kam vás asi nejpohodlněji dopraví přes Dubaj nebo Doha společnost Emirates či Qatar (letenky se pohybují + – 15000). Nedoporučuju se zdržovat v hlavním městě Malé, není tam co k vidění. Z mého pohledu to je taková šedá betonová džungle. Z mezinárodního letiště musíte přesednout na trajekt, rychloloď nebo hydroplán, což vám doporučuju! Let hydroplánem totiž patří k nejkrásnějším zážitkům, bohužel také nejdražším (cca 10 000,- zpáteční letenka).
Jak na low-cost Maledivy?
Jednoduše tak, že oželíte ubytování v rezortu ve vodní vile a zvolíte lokální ostrov, kde žijí místní. Maledivy jsou samy o sobě luxusní destinace a jemný bílý písek, průzračné moře, podmořský život a palmy jsou všude. Hotely i mimo rezorty jsou na skvělé úrovni a Maledivané se opravdu snaží, abyste se u nich cítili dobře. Navíc uvidíte, jak žijí místní obyvatelé, veškeré služby a jídlo bude levnější. Atol (vyberete třeba na Bookingu) si vyberte v blízkosti letiště (cca do 2 hodin jízdy lodí, větší vzdálenost se rovná nutnost použít leteckou dopravu = vyšší náklady).
Nezapomeňte, že přijíždíte do muslimské země, alkohol na lokálním ostrově tedy nekoupíte a koupat v plavkách se lze pouze na tzv. bikini beach (nebojte, každý atol s turistickým hotelem ji má).
Pokud byste chtěli jet do rezortu, zvažte nabídku CK. Může se často stát, že CK bude mít v rámci balíčku (letenka+ubytování) lepší cenu než na jakou byste se dostali při sólo cestování. Již dávno neplatí, že jste součástí skupiny, CK je vám zkrátka schopna zajistit výhodnější podmínky.
Maledivy na lokálním atolu
Pokud zvolíte lokální ostrov, lístky na rychloloď kupte s předstihem současně s rezervací ubytování a dejte si pozor na odjezdy. Na každý atol jezdí loď v určitý den, tak ať zbytečně nečekáte v Malé. My jsme náš první pobyt strávili na Bodufolhudhoo a byli jsme moc spokojení. Booking má nepřebernou nabídku hotelů, jen před rezervací na mapě zkontrolujte, kde se váš hotel nachází. V hotelu Lagoon View Maldives jsme byli první 3 dny sami (říjen 2018), bikini beach jsme měli pro sebe (hotel má navíc i svou pláž) a personál se o nás staral jako o krále. Měli jsme polopenzi a hladem jsme netrpěli, stejně tak bohatá byla nabídka výletů: na sand bank, rybolov při západu slunce, šnorchlovací výlety apod. K cenám připočítejte turistickou daň (asi 12%).
Nechybělo nám nic a klidně bych jela na lokální ostrov znovu.
Všechny odstíny modré
To největší kouzlo, které třeba mě osobně táhne na Maledivy nejvíc, čeká pod hladinou. Nemusíte se umět potápět, stačí strčit hlavu s brýlemi a se šnorchlem pod hladinu. Je to naprosto zenový svět s rybičkami všech barev a společnost vám budou dělat želvy, rejnoci, žraloci a mnoho dalších živočichů. V sezóně můžete potkat žraloka obrovského (je to prý neškodný chlapík velikosti kamionu) a manty. Zásadní pravidlo ve vodě je: NA NIC NESAHAT A NA NIC NESTOUPAT! Nebylo by to příjemné ani vám, ani živočichům. Mimochodem, na Maledivách nežijí nebezpeční živočichové ani ve vodě, ani na souši.
Pozor si dávejte na mořské proudy (většinou jsou značeny bojkami nebo vás o nich informují místní) a nechoďte plavat sami, zejména večer.
ECO tip: Možná si všimnete, že korály jsou na mnoha místech vybledlé. Smutným faktem je, že teplota oceánů bohužel stoupá a turisté k záhubě korálů přispívají tím, že na ně šlapou a používají nešetrné opalovací prostředky, které je ničí. Korály se vlastně dusí. Pokud vám to není lhostejné (a já doufám, že není, jinak byste snad na těchto stránkách ani nebyli), používejte opalovací krém, který neničí korály. Dá se dnes sehnat skoro všude a jeho cena není závratná.
Maledivy v luxusu
Maledivy jsou právem považované za synonymum luxusu. Málokde se vám dostane takového špičkového servisu v kombinaci se skvostným prostředím. Zásnuby, svatby, oslavy výročí – to vše je zde velmi populární. Chcete večeři při západu slunce a při svíčkách? Poobědvat 6 metrů pod mořem? Chcete se při masáži dívat na korálové rybičky? Koupat se ve vaně plné pěny a tropických květů a přitom pozorovat oceán? Ráno dostat floating breakfast v bazénu? Bydlet ve vodní vilce a mít k dispozici svého komorníka? Kdo by si nechtěl aspoň jednou v životě dopřát něco takového a nechat se hýčkat!
Na rezortech je povolen alkohol a v podstatě celý rezortový atol je určen pro turisty. Z místních zde bydlí pouze personál. Součástí rezortu bývá mini obchod s nejnutnějšími věcmi, které by se na dovolené mohly hodit. Rezorty jsou různých kategorií – pro rodiny s dětmi, ale i adults only (doporučuji, chcete-li opravdu ničím nerušený klid). Můžete se potkávat s lidmi v tematicky laděných restauracích a barech (Máte chuť na koktejly nebo si radši necháte doporučit sklenku vína sommelierem? A co třeba moon party?), ale taky vůbec nemusíte! Variabilita možností na Maledivách je důvod, proč sem opakovaně lidé jezdí tak rádi.
A nebudu se na Maledivách nudit?
Podruhé jsme letěli na Kuredu. Rezorty jsou si velmi podobné, takže vše, co zde uvádím, naleznete i jinde. Jak už bylo řečeno, úroveň je velmi vysoká téměř všude. Bydlet můžete jak ve vodních vilkách (zpravidla nejdražší ubytování), tak v plážových a zahradních bungalovech. V praxi to znamená, že z pokoje vyběhnete rovnou na pláž a do moře. „Naše“ Kuredu bylo super – krásný korálový útes, želví rezervace, bohatá tropická vegetace, fantastické jídlo, milý personál, vlastní sand bank (taková ta písečná mělčina) a mnoho dalšího. Na rezortech můžete mít all-in stravování nebo plnou penzi. Pokud se nepotřebujete nalévat alkoholem každý den, pak plná penze bohatě stačí. Každý den byly večeře jinak tematicky laděny, už jen to by vystačilo na celý dlouhý článek. Kuredu je taky koncipován jako „eco hotel“, takže žádné plastové láhve (ale znovupoužitelné skleněné), žádné jednorázové hygienické potřeby na pokojích + stálá osvěta potápěčského centra byly důvodem, proč jsem vybrala právě tento rezort. Pozitivní je, že o totéž se snaží stále více hotelů.
Všechny rezorty nabízí i spoustu sportovního vyžití, včetně toho nejzásadnějšího – podmořského světa. Pro fajnšmekry je tu třeba noční šnorchlování, při kterém je rande se žralokem zaručeno! Nad rámec služeb v Kuredu jsme si dopřáli opravdu výjimečný zážitek v podobě návštěvy 5.8 Undersea restaurant v sousedním, ještě luxusnějším rezortu Hurawalhi. Jaké to je obědvat v akváriu 6 m pod mořem zase někdy jindy.
A to je vlastně odpověď na otázky, jestli se nebude na Maledivách nuda. Ne, rozhodně ne. Spíš se může stát, že si řeknete: „cože, zítra už odjíždíme, jakto“? I když mám v hlavě plno míst, kam bych se chtěla podívat, na Maledivy se chci zase někdy vrátit.