Roadtrip Ománem

Proč Omán?

Pokud bych měla shrnout do jedné věty, proč Omán, tak bych řekla, že je to ta pravá esence Orientu.  Země, kde se nové střetává se starým, kde dýchá historie s bezpočtem přírodních krás. Mnoho lidí si na první dobrou vybaví poušť, která je v Ománu moc krásná, ale Omán nabízí mnohem více! Poměrně vysoké hory, zelené oázy, starobylá hliněná městečka, dramatická wádí a dlouhé písečné pláže. A ještě víc.  Politická situace v Ománu je dlouhodobě stabilní a lidé přátelští, jsou to možná jen předsudky, které Omán staví tak trochu na druhou kolej. Omán potěší dobrodruhy, milovníky přírody, historie a offroaďáky.

Před cestou

Do Ománu potřebujete pas s minimální půlroční platností. V Ománu jsou na hlavních tazích velmi slušné silnice. Benzinky jsou v rozumných rozestupech i v odlehlých místech (kromě hranic se Saudskou Arábií). A co je nejlepší, benzín je tu na naše evropské poměry velmi levný. Kromě toho je tu opravdu bezpečno a na rozdíl od Egypta si zemi můžete svobodně projet. Ideální destinace na roadtrip! Pozor si dejte na dodržování rychlosti, jinak nebudete mít žádný problém (na rozdíl od Maroka, kde vás Policie pod vidinou přivýdělku bude chtít nachytat na sebemenší blbost – osobní zkušenost).

Půjčení auta je vlastně nutnost, pokud se nechcete spoléhat na taxi. Hromadná doprava tady neexistuje. Omán je rozlehlá země, vyhraďte si na její návštěvu dost času nebo buďte rozumní s plánováním. Máte-li jen 7-10 dní, volte buď okolí okolo Muscatu NEBO okolí Salály.

Pokud zůstáváte v Ománu více než 14 nocí, budete potřebovat vízum. Pokud pobyt tuto dobu nepřesáhne, vízum s českým pasem nepotřebujete.

Ománská specifika & osobní rady

  • alkohol zde normálně neseženete ani v hotelích a obchodech (možná v luxusních resortech, osobně jsem ale nebyla)
  • pro vstup do mešit je třeba mít zahalené vlasy (ženy), jinak platí zakryté ruce a nohy až k zápěstím a kotníkům pro ženy i muže
  • respektujte místní kulturu: všude, kde jsou místní, se oblékejte decentně. Jednoduché pravidlo pro muže i ženy zní: zakrytá kolena  a ramena.
  • do wádí se hodí boty do vody a nepromokavý vak
  • místní o víkendech rádi vyráží do přírody a kempují 🙂
  • víkend začíná v pátek a končí v sobotu
  • sledujte počasí a V PŘÍPADĚ DEŠTĚ se nezdržujte v záplavových oblastech jako jsou koryta řek! V Ománu nejsou bleskové povodně nic ojedinělého. Vyplatí se i dbát rad místních, protože auto utopit nechcete natož sebe. Místní většinou  vědí, kudy voda poteče a kam přeparkovat. Pokud kempujete a má pršet, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nekempujte ve wadi.

Oman across the ages

Přilétáme do Ománu brzo ráno za úsvitu slunce. Hned na letišti vyzvedáváme auto a jedeme do Nizwy. Po cestě se stíháme podívat do muzea Oman: Across the ages, protože je to opravdu „archikousek“, futuristická budova, čisté a minimalistické linie. Uvnitř na expozici jsme nebyli, protože jsme chtěli přijet do Nizwy ještě za světla. Ale podle recenzí to asi bude fajn. Objekt má podzemní parkoviště s WC.

Nizwa

Pevnost Nizwa je opevnění, které pochází až z 12. století. Jedná se asi o nejnavštěvovanější památku v Ománu. My jsme neplánovaně přijeli do Nizwy v pátek, což je pro muslimy první den víkendu, takže jsme potkávali vyšňořené místňáky, kteří si užívali volno. Měli jsme to i s kulturní vložkou, zkrátka ve velké parádě. Do pevnosti se platí vstupné, prohlídka je jako všude bez průvodce. Když se při západu slunce rozezní mešita, je to magický zážitek!

Bahla & Jabreen Castle

Troufám si říci, že v Ománu jsem viděla jedny z nejkrásnějších památek! Hliněná pevnost Bahla, obklopená horami a palmovou oázou je jako vystřižená z nějakého filmu. Pevnost je hezky zrekonstruovaná a ačkoliv je na seznamu Unesco, davy tady nečekejte. Můžete se tady procházet jak dlouho se vám zlíbí a v naprostém klidu. Podobně je na tom i zámek Jabreen, při jehož procházení budete mít pocit, jakoby jste se ztratili v čase! Labyrint místností s vyřezávanou výzdobou, prostoupenou vůně frankiscence a klavírní hudbou budu mít dlouho v paměti. Obě památky si můžete prohlédnout samostatně bez průvodce, platí se vstup. 

Beehive tombs & Wadi Damm

Poetičnost hradu Jabreen nás zaujme natolik, že tak tak stíháme západ slunce u tajuplného místa Al-Ayn. Skoro na poslední chvíli stíháme fotku zapadajícího slunce nad starodávnou nekropolí ve tvaru včelích úlů. Všude je ticho, jen někde v dálce mečí kozy, které schází z pastev dolů k vesnici. Už za tmy hledáme místo na první kempování někde nad Wadi Damm.

Ráno se pak vydáváme korytem řeky Damm k jezírku. Je sucho a voda je nízko, i tak se dá ale v pohodě vykoupat. U wadí potkáme za celou dobu jen jeden pár. Je tu naprostý klid. Kdyby byla voda výše, dalo by se pokračovat dál soutěskou do vyšších pater.

Balcony walk & Jebel Shams

Asi nejznámější turistickou stezkou je Balcony walk W6. Až se touto cestou podél impozantního kaňonu vydáte, pochopíte jak trasa přišla ke svému jménu! Trasa není nijak technicky náročná, jen mě občas jímala závrať z té propasti dole, takže je dobré se držet dál od kraje. Trasa je docela známá, pár lidí jsme potkali, ale koz bude na cestě určitě více jako lidí. Na začátku stezky si můžete koupit náramky od místních žen nebo si dát čaj v „kavárně“ s milionovým výhledem! Cesta zabere asi 3 hodiny, podle toho, jak moc se kocháte a my se kochali hodně 🙂

Misfah al Abriyeen

Pokračujeme dál do ománského vnitrozemí až do vesničky Misfah al Abriyeen, která je ukrytá v palmové oáze. Nejdříve se u dobré kávy pokocháme pohledem na hliněné domečky a potom se vydáme na stezku za vesnicí, kde se podél zavlažovacích kanálů prohání červené a modré vážky. Doporučuji se tady ubytovat, protože vesnice je skutečně kouzelná a malebná. A je tu vyhlášená kavárna!

Al Hajar offroad road

Čeká nás offroaďácký highlight našeho výletu a to průjezd přes pohoří Al Hajar! Tato cesta je prý offroadácké nebe a pro „normální“ auta zcela nevhodná. Také se nedoporučuje se do hor pouštět za špatného počasí, kdy povrch může být nestabilní. Uprostřed hor se nachází Snake canyon, kam se můžete vydat s průvodcem, pokud vás baví canyoing. My jsme uvnitř nebyli, pouze jsme nahlédli. 

Mešita sultána Kábuse

V Muscatu jedno dopoledne věnujeme prohlídce nejslavnější mešity v zemi. Právě sultánovi Kábusovi vděčí Omán za 50 let stability. Sultán svou zemi pozvedl ekonomicky i kulturně, a proto spousta míst v zemi nese jeho jméno. Mešita je otevřena pro nemuslimy cca od 08:00 – 11:00 kromě pátku a stejně jako do jiných mešit se musíte vhodně obléci. Pro ženy je nutná pokrývka hlavy (šátek) a pro všechny platí zakryté tělo ke kotníkům až po kotníky. Pokud nemáte svůj šátek, u vchodu je možné si ho zapůjčit. Kromě krásně čisté architektury můžete ve vnitřních prostorách obdivovat okázalé křišťálové lustry a ručně tkaný perský koberec. Vstup je zdarma.

Bimmah sinkhole

Soutěsek, kde je možné se osvěžit, je v zemi mnoho. Pokud máte do Ománu namířeno, určitě si vybavíte „díru v zemi“ s názvem Bimmah Sinkhole. Tato atrakce je uprostřed parku, takže přístup je k ní snadný a může tu být více lidí než na jiných místech. Dá se zde vykoupat. Další pěkné wadi, kde potkáte jenom místní je třeba Wadi al Abyadh. Neprojeli jsme ho celé, cesta se nám nezdála úplně ok, navíc bylo zataženo a uvíznout někde v případě záplavy nechcete.

Wadi Shaab

Toto wadí v Ománu je MUST. Je to turistické místo, takže doporučuji vyrazit nějak rozumně. My jsme vyrazili až hodinu po otevíračce cca v osm a bylo to v pohodě, na zpáteční cestě cca okolo 12:00 hod. už bylo poněkud rušno (možná to bylo i víkendem). Za vstup se neplatí, ale potřebujete, aby vás lodička hodila na začátek trasy, každopádně jsou to nějaké drobné a platí se v hotovosti. Cesta je dobře značená a nejzábavnější část je samozřejmě ta ve vodě. Hodit se budou boty do vody a nepromokavý vak. Pozor na kluzké kameny. Na konci cesty je mezi kameny malá škvíra a pokud je příhodná hladina vody a troufáte si, dostanete se do jeskyně s mini vodopádem. Neplavte do jeskyně, pokud například vlivem deště stoupá hladina vody. Stejnou cestou se pak dostanete zpět. 

Wahiba Sands

Co by to bylo za výlet do Ománu bez návštěvy pouště? V poušti se dá pohodlně přespat v některém z místních kempů u beduinů, což moc doporučuju. Ubytování najdete normálně na Bookingu. Jelikož jsme si toto už zažili v Jordánsku a Maroku (oba články tady na webu), zkusili jsme si kempování ve vlastním stanu. Omán je totiž kempovací ráj, „ustlat“ si můžete skoro kdekoliv, pokud zde není zákaz. V poušti kempujte někde mimo hotelů. Zapadnout v dunách je snadné, je nutnost mít 4×4 auto a upuštěné pneumatiky.

Muscat nebo Salala?

Obojí má něco do sebe. Hodně zjednodušeně bych řekla, že pokud vás více zajímají památky, hory, poušť a wádí, pak určitě okolí Muscatu. I tam se dají najít krásné pláže, potažmo nějaké šnorchlování. Pokud vás více lákají krásné písčité pláže a velbloudi, pak jih. Ale ani tady se nedá říci, že by kromě pláží nebylo nic k vidění! Ve zkratce bych řekla, že pokud jedete do Ománu poprvé a nemáte moc času, volte let do Muscatu a projeďte si okolí. 

Cesta dlouhá tisíc mil musí začít jediným krokem.

5 1 hlasovat
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře