perla Indického oceánu

Proč na Srí Lanku

Bujné čajové plantáže, tropické pláže, přírodní rezervace se slony nebo hornatá vysočina, ve které se dá podniknout řadu treků. K tomu si přidejte fantastické jídlo, dobrosrdečné obyvatele a všudypřítomný nádech mysticismu a vypadne vám z toho Srí Lanka! Říká se, že Srí Lanka je taková ochutnávka Indie v civilizovanějším pojetí. Díky bohaté historii může nabídnout řadu světově proslulých památek. Ostrov o rozloze zhruba jako ČR je neuvěřitelně rozmanitý. Já bych řekla, že Srí Lanka si získá srdce všech aktivních cestovatelů, protože má zkrátka něco pro všechny.

Tip:  Jet na Srí Lanku pouze kvůli plážové dovolené by byl hřích. Pouhou hodinu letu je od Srí Lanky vzdálen nádherný tropický ráj Maledivy. Nabízí se tedy zpáteční letenku nakombinovat a z Colomba letět do Malé. Maledivy jsou vám dostupné i pokud jste budget cestovatel, stačí si vybrat lokální ostrov. Více o Maledivách se dočtete tady.  

Kdy vyrazit

Srí Lanku můžete navštívit v podstatě celoročně. Pro střed a jih země je vhodná návštěva v období prosinec – březen. Východní pobřeží má nejpříjemnější počasí duben – září.

Samozřejmě vzhledem k proměnlivosti je třeba brát počasí s rezervou. Pro našince je nejideálnější cestovat v zimních měsících. V horských oblastech je chladněji. Dá se říci, že zde nehrozí časté riziko přírodních katastrof jako jinde v Asii (poslední byla tsunami v roce 2004).

Dopravovat se lze různě. My si půjčili auto v místní půjčovně Malkey Rent Car a byli jsme spokojeni. Vycházelo to výhodněji než „euro“ půjčovnách. Pokud si netroufnete na řízení, lze si domluvit auto s řidičem. Na kratší vzdálenosti tuk-tuk. Odvážnější mohou zkusit autobusovou dopravu.

Před cestou

  • ke vstupu potřebujete platný pas
  • nutné je si vyřídit turistické vízum (35 USD), vše zařídíte pohodlně tady. Lze to udělat i na letišti, počítejte s dalším poplatkem.
  • měna je srílanská rupie LKR (dolary a eura směníte na letišti, bankách nebo oficiálních směnárnách) 1 LKR  = 0,11 CZK
  • hodí se očkování proti břišnímu tyfu a žloutence A, B
  • Srí Lanka je co do kriminality bezpečná země, stačí dodržovat obecné zásady bezpečnosti
  • ideální si je koupit místní sim s daty (na letišti)

5 věcí, které nesmíte na Srí Lance vynechat

1. Čajové plantáže 

Milovníci čaje a překrásných scenérií zbystřete! Podle Lonely Planet jsou čajové plantáže na Srí Lance tím nejlepším místem, kde se vyrábí čaj. A co by to bylo za návštěvu plantáží bez prohlídky továrny a ochutnávky lahodného moku, který si tak zamilovala britská monarchie.  Na vlastní oči také uvidíte, jak těžkou práci mají sběračky čajových lístků.

2. Hurá na kopec

Srílanská centrální vysočina je nefalšovaným hikerským rájem. Oceníte příjemné teploty, zelené kopce porostlé bujnou tropickou vegetací a úžasné výhledy. Srí Lanka má stále spoustu míst, kam se dostanete jen pěšky. Pro uspěchanou mysl je to fantazie!

3. Láska na kari

Srílanská kuchyně, to je bez nadsázky „nebe v hubě“, o kterém by mohl vzniknout celý článek. Porce jsou velké a levné. Nadšeni budou i vegetariáni. Celá země voní rozličným kořením a dobrotami z kuchyně. Namátkou je to rýže a kari, dhál, papadam, sambal a různá čatní nebo kothu róti a další a další. O různých zákuscích ani nemluvě. Úplně boží je čerstvé tropické ovoce a samozřejmě kokos. A běžně se tu pije srílanské pivo. A kde jinde jít na kurz vaření než na Srí Lance? 

4. Vlakem z Kandy do Elly

Jestli máte rádi jízdu vlakem a máte dostatek času, potěší vás panoramatická cesta horami a nekonečnými čajovými plantážemi. Poznáte Srí Lanku zblízka, ve vlacích jezdí místní, jsou často přeplněné a jezdí hodně pomalu 🙂 

5. Meditovat s Buddhou

Po celé Srí Lance je rozeseto mnoho starobylých a buddhistických památek. Ať už ve vás dříme ezoterický duch nebo ne, architektura těchto památek vás zajisté ohromí. Já osobně cítím ze soch Buddhů pozitivní světlou energii. 

A čemu se naopak vyhnout?

Asi jste někde slyšeli, že se na Srí Lanku jezdí i za slony. A možná jste viděli fotky z Pinnawaly. Realita se bohužel dost liší od instagramových fotek. V podstatě se jedná o slony, chované v zajetí, často držené v řetězech, popostrkované bodáky. O žádné svobodě nemůže být řeč. Možná vám budou někde nabízet i projížďku na slonech, což je další stupeň týrání tohoto nádherného zvířete. Na vlastní oči jsem viděla, jak jsou sloni napájeni energiťáky, aby „vydrželi“. Otřesné a smutné zároveň a není to jen případ Srí Lanky (podobnou reputaci má Thajsko). Dokud ale bude existovat poptávka, bude i nabídka. Jeďte raději do národních parků, kde sloni žijí volně.

Pláže, safari a sloni

Srí Lanka má na pohled krásné a divoké pláže. S koupáním a šnorchlováním je to horší. Celé pobřeží je otevřené, takže na plážích jsou velké a pro plavce nepříjemné vlny. Viditelnost rovněž není dobrá. Tsunami navíc v roce 2004 „ukousla“ kus pobřeží. Někde jsou na vlnolamy, jenže ty zase pláže hyzdí. Proto mi přijde dobré Srí Lanku procestovat a potom se „vyplácnout“ na maledivských plážích, kterým k dokonalosti nic nechybí.

Jestli jste byli na safari v Africe, budete nejspíš zklamáni. Na Srí Lance je několik národních parků, kde můžete spatřit různá zvířata, neměli byste však mít přehnaná očekávání. SLONI jsou kapitola sama o sobě. Mnoho lidí míří do sirotčince Pinnawaly s vidinou, že se tam o slony hezky starají. To je bohužel lež. Zvířata jsou tu připoutána řetězy (ale to není ve vodě vidět) a koupání slonů je jen show pro štědře platící turisty. Na internetu dohledáte víc podrobností.  – OPRAVDU TOHLE CHCETE PODPOROVAT?

Pokud chcete zahlédnout slona, kterému není odepírána svoboda, jeďte na safari do parků Kaudulla, Yala, Minneryia, Udawalave.

Itinerář

Jih a pláže

Za Colombem v místní půjčovně vyzvedáváme auto a míříme s ním do Unawatuny. Vzdálenost od hlavního města je pouze hodina autem. Nejhorší je vymotat se z města, jednou špatně odbočíme, ale pak už je cesta bez problémů. Pláže na Srí Lance jsou písčité a mají zlatou barvu. Jako nesurfař nedokážu ocenit kvalitu pláží, kterou Srí Lanka jistě oplývá. Mnoho lidí sem míří právě na kurzy surfingu. Unawatuna je oblíbená dovolenková oblast, hezké a levné ubytování nabízí třeba Alice in Paradise. Na pláži najdete spoustu houpaček a lan, kde si můžete při západu slunce udělat skvělé insta foto 🙂 Jelikož jsme po Srí Lance letěli na Maledivy, zdejším plážím jsme se moc nevěnovali. Já osobně dávám přednost plážím s průzračnou, klidnou vodou a bohatým podmořským životem.  Z Unawatuny míříme do Mirrissi. Jedná se o asi 50 minutovou cestu podél pobřeží. Tam se ubytujeme v opravdu krásné vile D Canal house s koloniální architekturou. V řece, která teče hned u vily zahlédneme varana, ledňáčka, na stromech jsou pávi, leguáni… Večer se jdeme podívat na západ slunce a dáváme si večeři na pláži.

Srílanská vysočina, Ella

Z ubytování se nám opravdu nechce, ale čeká nás asi 3,5 hod. cesta do vnitrozemí ostrova. Našim cílem je vesnička Ella, kde zůstáváme pár dní u sympatické srílanské rodiny a podnikáme odtud několik výletů. Uvolněná hippie atmosféra, hory a kopce v okolí dělají z Elly skutečné „must see“. Hned z vesnice se můžete jít projít asi půl hodinovou procházkou ke kamennému železničnímu mostu Nine Arch Bridge a pozorovat pomalu projíždějící vlaky. Tenhle 30 m vysoký skvost architektury postavili Britové a ukrývá se v džungli. K mostu vede hned několik cest. Pokud by vás lákalo se vlakem projet, směle do toho! Taková jízda vlakem z Kandy do Elly je rovněž pěkný zážitek. Tato cesta trvá sice od 6 – 10 hod. (podle situace :), ale díky tomu si můžete vychutnat okolní krajinu. Pokud máte dost času, stojí za to cestu zvážit. Mějte na paměti, že vlaky jsou často přeplněné, jelikož jimi jezdí místní a sedadla mohou být vyprodaná i měsíc dopředu (před covidem). 

Rozhodně byste neměli vynechat výšlap na Little Adam´s Peak. Z vesnice je to asi 45 minut. Little Adam’s Peak je možná menší než sourozenec Adam’s Peak, ale to neznamená, že je o něco méně působivý. Jedná se vlastně o tři zelené vrcholy, které se tyčí nad údolím. Projděte se místními vesnicemi, čajovými plantážemi a dlouhými travnatými poli. Na vrcholu se pokochejte se senzačními panoramatickými výhledy. Za odměnu doporučuji dát si čaj/kávu nebo drink v nedalekém 98 Acres Resort

Ella rock hike a Lipton´s seat

Ella rock hike je trochu náročnější trek, ale o to je dobrodružnější a rozhodně stojí za to! Není příliš dobře značen, ale s tímto návodem se neztratíte. Vydejte se z Elly nahoru k vlakové stanici Kithaella. Pak vás čeká krátká cesta po kolejích (nebojte se, dělají to tak všichni, nikdo vás nevyžene) k tomuto bodu. Odbočte doleva a dejte se do kopce. Je nepravděpodobné, že byste na tomto treku byli sami, takže směr ostatních turistů určitě napoví. Nejlepší je vyrazit brzy, vyhnete se tak šplhání do kopce v tom největším vedru. A pak už se společně s ostatními kocháte výhledy a navazujete přátelství s uštěkanými psy a dalšími hikery. Dolů už je cesta podstatně snazší. Odpoledne už bude pořádné horko, takže přijde vhod nějaké zchlazení. V okolí Elly je několik vodopádů, které můžete navštívit. Když jsme v Elle byli my, bylo bohužel takové sucho, že řada z nich byla vyschlá. 
Další místo, které by vám nemělo uniknout, jsou čajové plantáže a vyhlídka Lipton´s seat. Tady výrobce čaje Thomas Lipton seděl a obdivoval svá krásná čajová pole. Když se koukáte na nekonečná zelená čajová pole v mlžném oparu, je snadné pochopit, proč si vybral právě toto místo. Nahoře je malá kavárna s vyhlídkou a velmi drzé opice. Pokud si nehlídáte svůj talíř se sladkým pečivem, který vám tu automaticky dají k čaji, můžete o něj snadno přijít 🙂 V Elle si prodlužujeme pobyt o jednu noc a rezervujeme ubytování Cloudy Hill Cottage s překrásným a zase trochu jiným výhledem.

Nuwara Eliya a vodopád Ramboda

Z Elly naše cesta pokračuje do Nuwara Eliya, které se říká „malá Anglie“. Je to místo, které díky chladnějšímu klima, památkám a okolí vypadá úplně jinak než zbytek Srí Lanky. Nuwara Eliya je známá svými působivými svěžími plantážemi zeleného čaje. Zastavte se na několika vyhlídkách s výhledem na plantáže a pak popíjejte čaj v čajových továrnách. My jsme navštívili Bluefield factory a MackWoods (jsou si podobné). Paní nás provedla továrnou, pověděla nám něco o práci sběraček a zpracování čaje, pak jsme mohli ochutnat různé druhy čajů. Hlavním vývozním artiklem země je černý čaj, který zde dosahuje vysoké kvality. Můžete si tady samozřejmě koupit čaje. Nejspíš se vám poštěstí vidět sběračky s velkými nůšemi přímo při práci. Vězte, že musí nasbírat asi 20 kg čaje denně(!), běhat do kopců v horku i dešti, potýkat se s pijavicemi a jedovatými hady. A to vše za pár dolarů denně. Pokud si nějakou vyfotíte, určitě ji potěšíte drobným příspěvkem. V okolí Nuwary Eliyi je několik vodopádů, zajeďte se podívat třeba na Ramboda falls. Vodopády najdete kousek od čajových továren u silnice. Zaparkujete (nebo se necháte odvézt tuk-tukem) a pak pokračujete dál do kopce. V Nuwara Eliya může být skutečně chladno, určitě si přibalte nějaký svetr. Až se budete cítit unaveni, zajděte si do města na jídlo. My si vybrali vynikající indickou restauraci Grand Indian, kde na nás dýchla atmosféra starých časů.

Kandy

Kandy je druhé největší město Srí Lanky, rovněž obklopené horami a čajovými plantážemi. Město je oblíbeným cílem cestovatelů, kteří chtějí strávit den nebo dva návštěvou jeho koloniálních budov a náboženských památek. Ulice Kandy jsou krásnou ukázkou asijského chaosu a divoké dopravy. Oázu klidu proto představuje jezero, které se nachází ve středu města. Já bych ale řekla, že hlavní lákadla nejsou ve městě samotném, ale v jeho okolí. Ubytováváme se v Witherspoon Lodge, což je guesthouse zašitý v postranních a velmi strmých uličkách Kandy. Je tam klid, skvělí majitelé a nádherný výhled na řeku Mahaweli Ganga. V centru Kandy můžete navštívit Chrám zubu, také známý jako Sri Dalada Maligawa. V chrámu se nachází legendární zubní relikvie Buddhy (ano, toho skutečného Buddhy!). Dále určitě nepřehlédnete chrám Bahiravokanda a zejména jeho největší sochu Buddhy na Srí Lance. Tato cca 270m vysoká socha se nachází na strmém kopci kousek od centra Kandy. Nahoru jsme jeli tuk-tukem. Až si vyšlápnete schody, chrám vás odmění panoramatickým výhledem na město.

Buddhovo osvícení

U posvátných míst ještě zůstaneme. Z Kandy vede naše cesta na sever do Dambully. Tato oblast je známá díky poutním chrámům, které jsou zasazeny přímo do skály. Ikonické jeskyně jsou bohatě vyzdobeny detailními malbami a nachází se v nich přes 100 soch Buddhů. Do chrámu se smí vstoupit pouze s dlouhými nohavicemi a zakrytými rameny (platí pro všechny chrámy). Stáří chrámu se odhaduje na 2 000 let a právem je zapsán na seznam UNESCO, dnes se v něm konají buddhistické rituály. V okolí Dambully je možné navštívit další zajímavá místa jako je třeba park Minneriya nebo pevnost Yapahuwa. A samozřejmě kousek od Dambully se nachází zlatý hřeb naší cesty Srí Lankou, skála Sigiriya.  

Sigiriya Lion rock a Pidurangala rock

Lví skála Sigiriya je jednou z nejoblíbenějších památek na Srí Lance. Jedná se o obrovský přírodní fenomén – skála čtvercového tvaru, na níž se nachází bývalá pevnost krále Kassapy. V pevnosti jsou nástěnné malby, zahrady a na vrcholu skály je dokonce bazén a palác! Lví skála je stejně jako jeskynní komplex Dambulla na seznamu světového dědictví UNESCO. Na prohlídku vyrazte brzo, vybavte se dobrými botami a dostatkem vody. Nejkrásnější výhled na „lví skálu“ budete mít na vyhlídce Pidurangala. Já jsem tam zažila jeden z nejkrásnějších západů slunce v životě (nepřeháním, viz. úvodní fotka). Vyškrábat se na skálu vyžaduje trochu fyzické zdatnosti, nejsou tam žádné schody, ale rukama nohama to určitě zvládnete. Bez vyšplhání se na tuto skálu by návštěva Lion Rock nebyla kompletní. 

Pokud se ubytujete v hotelu Sigiriya, můžete se na skálu koukat třeba od bazénu. V hotelu jsem také zkusila pravou ájurvedskou masáž pod širým nebem. Jelikož ájurvéda je prastarý komplexní systém medicíny, pocházející z Indie, i masáž je komplexní. Krom intimních partií se masíruje olejem všechno, i třeba hlava a vlasy. Tato masáž je obřad a je krásnou tečkou za návštěvou mystické Srí Lanky. 

Závěrem

Srílanka je nádherná země plná dobrosrdečných lidí, kteří nemají takové vymoženosti jako my – zhýčkaní Evropané, a přesto pořád usmívají. Jednou jsme překročili rychlost a policisté nás jen poučili, usmáli se a nechali jet dál. To by se jinde nestalo. Ubytování, jídlo i některé vstupy stály zlomek ceny toho, co byste zaplatili v Evropě. Turismus představuje pro mnoho obyvatel hlavní zdroj příjmů, proto se neostýchejte dávat dýška průvodcům, řidičům tuk-tuků atd., pokud jste s jejich prací spokojeni. Pokud máme na letenku (což je v očích místních nepředstavitelná suma), jsou to pro nás drobné. 

„Z jedné svíčky lze zapálit tisíce svíček a životnost svíčky se nezkrátí. Štěstí se sdílením neztrácí.“

Buddha