Jeseníky

Nejkrásnější místa v Jeseníkách

Výlety na Moravu se většinou nesou ve znamení návštěv Jeseníků. Jako malá jsem tady jezdila na školní výlety, teď v „dospělosti“ se tam vracím, abych se stará známá místa podívala zase trochu jinak 🙂 Někdo říká, že Jeseníky jsou naše nejhezčí hory, ale totéž by někdo mohl říci o Šumavě nebo Krkonoších. Člověk vnímá místa pozitivně i negativně podle subjektivních prožitků nebo podle toho kde vyrůstal či se narodil. V okolí Jeseníků najdete kvalitní lázně s mimořádně čistým ovzduším a spoustu turistických tras. Zdejší krajina se také smutně zapsala do historie nejkrvavějšími čarodějnickými procesy (viz. kniha Kladivo na čarodějnice). Vyplatí se zkrátka Jeseníky navštívit, i když jste z opačného kouta republiky. 

Červená hřebenovka

Hlavní hřeben Hrubého Jeseníku je krásná a dlouhá túra, během které uvidíte ty nejzajímavější body. Je dlouhá cca 40 km, takže je dobré si ji rozdělit na 2 dny nebo ji popřípadě zkrátit. Dá se říci, že to je takové jádro zdejších hor. Jeseníky budete mít jako na dlani. Já mám moc ráda úsek z Červenohorského sedla na chatu Jiřího na Šeráku, kde se dá přespat a taky tu skvěle vaří. Už jen kvůli jejich borůvkovým knedlíkům se vyplatí si sem zajít. Jeseníky jsou samozřejmě součásti Stezky Českem, takže hlavně v letní sezóně mimo jednodenních turistů tu můžete potkat hodně poutníků.

Vodopády Bílé Opavy

Tohle je za mě jedna z nejhezčích stezek v Česku! Je to taková krásně zelený prales s žebříky a schody, což tuhle cestu dělá ještě zábavnější. Bílá Opava je také nejcennější lokalitou co do lesního komplexu. Hlavně tady nenajdete „nešvar“ mnoha českých stezek, otravné asfaltky. Stezka začíná na parkovišti v Karlově Studánce tady. Z parkoviště se vydáte po žluté značce podél vodního toku až na Ovčárnu. Je to pořád nahoru. Pozor, v zimním období může být cesta kvůli ledu neschůdná nebo velmi obtížná.  Po modré značce, která vede nad vodopády, se pak můžete vrátit zpět. Cestou narazíte na naučné tabule se zajímavostmi o zdejší krajině. Kvůli žebříkům je trasa nevhodná pro kočárky. Bílá Opava je už docela profláklé místo, takže o víkendech tu bývá plno. Chcete-li si užít až meditační charakter místa, doporučuji vyrazit ve všední den.

Na Praděd a dál

Nejvyšším vrcholem Jeseníků a zároveň Moravy a Slezka je Praděd s výškou 1492 m. Na první pohled nijak závratná výška představuje docela drsné podnebí. Byla jsem tu několikrát a skoro vždycky jsem promrzla, fouká tu ostrý vítr a to i během horkého léta. Na Pradědu najdete restauraci, rozhlednu s vysílačem a výhled do okolí. U Pradědu lze přespat buď v chatách nebo hotelu, což doporučuji a vyrazit na některou z mnoha turistických cest v okolí.

Kam se ještě podívat?

CHKO Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 a zahrnuje rozlohu 740 km². Za zmínku stojí třeba: rašeliniště Rejvíz, hřebenovka z Klepáče (se stejnojmennou rozhlednou) na Kralický Sněžník, termální lázně Velké Losiny s renesanční zámkem a papírnou, přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, jeden z divů ČR. Dále pak mnoho menších vodopádů (např. Rešovské vodopády, skalních útvarů (Ztracené kameny, Petrovy kameny aj.) a nebo město Jeseník.

Na závěr neopomenu dodat, že jako kdekoliv jinde v přírodě dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.

Člověk musí jet hrozně daleko, aby byl blíže domovu.