Road trip Gran Canarií
Proč na Kanárské ostrovy
Co dělat, když zima podle kalendáře už dávno skončila, ale jaro stále nepřichází? Po několika dnech, kdy se teploty už několikátý týden ne a ne přehoupnout přes deset stupňů mi dochází trpělivost a kupuju letenku. Kanárské ostrovy jsou vždy sázka na jistotu. Je jedno, jaký ostrov a roční období zvolíte. Stabilní příjemné teploty, evropský komfort a zároveň krajina s exotickým nádechem na vás čeká na všech sedmi ostrovech. Letů na Kanáry je mnoho, stačí si jen vybrat dle časových a finančních možností, přičemž najdete i přímé lety z ČR. Ostrov Gran Canaria jsme v tomto případě zvolili metodou „max. 1 přestup + nestojí to 3 týdny před odletem majlant“. I tak by se dala letenka jindy sehnat mnohem levněji, ale priority byly jasné. Odhodit kabáty a užít si slunce! Žádné válení nečekejte. Kanárské ostrovy sice nabízí fajn povalování na plážích nebo přírodních jezírcích, ale hlavně bezpočet outdoorových možností. To druhé je zde v převaze. Ostrovy mohou překvapit větrností a chladnější vodou s vlnami, takže pro vyloženě plážovou dovolenou bych si vybrala jinou destinaci. Třeba Maledivy.



Na jak dlouho a kde se ubytovat: Minimálně na týden, jinak na jak dlouho můžete a chcete. Nudit se tu nebudete. Na ostrově je bezpočet různých apartmánů, které jsou vybavené i na dlouhodobé pobyty (kuchyně a pračka). Můžete se s veškerým komfortem ubytovat i v hlavním městě a na výlety jezdit odtud (vše je dosažitelné do 1,5 hod jízdy autem). My jsme objížděli ostrov, takže jsme spali asi na 3 místech. Není efektivní ubytování střídat po 1-2 dnech.
Doprava: Z Evropy létají aerolinky na GC celý rok. Občas se vyplatí last minute nabídka od CK. Vidět jen jedno místo by ale v případě GC byla obrovská škoda. Po ostrově celkem slušně jezdí autobusy. Obejdete se i bez dopravního prostředku, když vám dobře slouží nohy, můžete si dát přechod celého ostrova. Jinak je samozřejmě nejpohodlnější se přepravovat autem. Mám dobrou opakovanou zkušenost s místní půjčovnou CICAR, která působí i na jiných ostrovech.
Kdy: Kdykoliv během roku!
Na co si dát pozor: Během naší cesty se na některých plážích vyskytly jedovaté medúzy zvané portugalské galény. Jedná se o prudce jedovatou fialovou medúzu s dlouhými chapadly, která plave na vodě. Je typická spíše pro chladnější oblasti, ale vzhledem k měnícímu se klimatu ji můžete potkat nejen na Kanárech, ale i ve Středomoří. Není sice pro zdravého dospělého člověka smrtelně jedovatá, kontakt s ní však představuje „nepředstavitelnou“ bolest. Sledujte vlajky na plážích i informace v místních médiích a na divokých plážích se rozhlédněte než půjdete do vody. Výhoda je, že tahle medúza plave na vodě a tudíž je lépe vidět.



Agaete a sever
Jako první základnu pro objevování ostrova jsem zvolila městečko Agaete. Ideální je tady zůstat několik dní (my zůstali 4). Z Agaete můžete prozkoumat skalnaté a větrné pobřeží, osvěžit se v přírodních bazéncích nebo se vydat na některou z divokých pláží s černých pískem. V okolí je opravdu hodně věcí k vidění. Západní pobřeží od Agaete je nezastavěné a až pojedete nebo půjdete po silnici/stezce, lemující pobřeží, naskytnou se vám skutečně velkolepé výhledy na rozeklané skály, které „padají“ do vody. Pokud se chcete „projít“, můžete se přímo z Agaete vydat na nádhernou pláž Guayadera (z centra je to 6 km tam a zpět). Po dlouhé zimě bylo koupání na této černé pláži čistá radost. Doporučuji tady zůstat na západ slunce.
Možná nevíte, že na GC se nachází jediná kávová „plantáž“ v Evropě. Exkurzi po plantáži navíc můžete spojit s návštěvou vinic a hlavně ochutnávkou. Dozvíte se plno zajímavých věcí! Z Agaete je to na vinici a kávovou plantáž nedaleko. Kávu i víno tu mají opravdu dobré, k ochutnávce dostanete (sýr, chleba i koláč) a protože jedlé suvenýry jsou nejlepší a tahle káva se z ostrova nevyváží, kupte si nějakou domů! Kousek od vinice jsou dobré restaurace, takže ochutnejte i něco z kanárské kuchyně. Obecně jsou restaurace na GC na dobré úrovni, nabízí spousty čerstvého ovoce a zeleniny, ryb i masa. Všude se setkáte s papas arrugadas (mini brambory ve slupce s jemnou solnou krustou) nebo mojo omáčkami z paprik, pokrmy z gofio (kukuřičná mouka), dušenými masy atd. Mňam!
Přímo v Agaete se můžete vykoupat v přírodních jezírcích nebo si udělejte výlet na severní pobřeží, kde je to jedno jezírko vedle druhého. Najděte si to svoje! Za sebe doporučuju třeba Roque Prieto, jezírka u majáku Punta del Faro nebo El Altilo.




Západní pobřeží
Západní pobřeží je lahůdka pro řidiče, milovníky strmých serpentin a panoramatických výhledů. Stačí se vydat po cestě z Agaete směrem na jih. Cestou můžete zastavit na několik vyhlídek a pak dojet třeba do malebné vesnice La Aldea, tam si dát dobrý oběd a pak se vykoupat na některé z přilehlých pláží nebo se vydat na nějakou túru. La Aldea stojí za víc než jen jednodenní výlet, protože tady je několik hezkých horských tras. Dokázala bych si představit zůstat třeba 2 dny a vydat se po žluté na skvostnou GuiGui pláž (viz. níže), což by byl sice náročnější, ale skvělý výšlap (cca 20 km tam a zpět). Po červené se zase dá jít z vesnice na nenáročný asi 5,5 okruh s vyhlídkami a zastávkou na krásné divoké pláži La Aldea de Nicolas.




Jedním z nejkrásnějších výletům, který můžete na GC podniknout, je hike na pláž GuiGuí. Kdybych si dělala žebříček nejkrásnějších pláží, tuhle bych na něj určitě zařadila! Dostat se na ni sice není úplně snadné, ale stojí to za to! Nejprve musíte autem dojet do zapadlé vesnice v horách jménem Tasartico, tam zaparkovat a vydat se pěšky přes kopec asi 8 km dlouhou cestou. V horku to může být docela náročné, takže se vybavte dostatkem vody a svačinou! Stejnou cestu musíte absolvovat zpět (mimochodem i samotná cesta mezi kaktusy je moc krásná). Odměnou vám bude dlouhá vulkanická pláž, obklopená skálami s klidným mořem (což je pro GC spíše netypické), kde se skvěle plave. Návrat z pláže za tmy byl celkem dobrodrůžo, doporučuju čelovku a pevnou obuv, přece jen jdete podél srázu.


Vnitrozemí
Takovým outdoorovým hřištěm je hornatý střed ostrova. K průzkumu této části jsme zvolili několik nocí ve vesnici Tejeda. Odtud se dá vyjet nebo rovnou vyjít k mnoha zajímavým skalním útvarům a jeskyním. Hlavním lákadlem, kam míří drtivá většina návštěvníků ostrova je Roque Nublo, což je vulkanická, 67 m vysoká skála. Díky neobvyklému tvaru se z ní stal symbol ostrova. Připravte se, že tady bude hodně lidí a to i v pozdních hodinách (a ano, kvůli absenci WC na parkovišti se tady všude po cestě válí kapesníky :/ a taky tady potkáte turisty v žabkách s kabelkami). Výhledy hlavně při západu slunce jsou však epické. Každopádně, ať už se v této oblasti vydáte na jakoukoliv vyhlídku na mapě, všude budou krásné výhledy a budete na nich kromě Roque Nublo v drtivé většině sami. Můžete pozorovat, jak se mraky přelévají přes skály – odtud koneckonců název „nublo“ tedy zamračeno. Z GC je taky krásný výhled na vulkán Teide, který najdete na ostrově Tenerife.





Atmosféru vnitrozemí umocňuje mystická atmosféra, místo bylo uctíváno původními obyvateli ostrova Guanči. Najdete tu řadu jeskyň, kde se konaly různé rituály. Dalším zajímavým útvarem je třeba Roque Bentayaga. Nejkrásnější je pohled na kráter jako celek. Zejména v zimních měsících bych ve vnitrozemí klidně strávila drtivou část pobytu na ostrova.


Jih
Jih Gran Canaria pulzuje turistickým životem. Najdete tady řadu hotelů a rušných barů, což teda nevyhledávám a tak by se dalo říct, že tahle oblast nestojí za návštěvu. Jenže to je omyl. V nejjižnějším místě ostrova se nachází další unikát GC a to jsou písečné duny. Pouštní krajina vznikla přirozeně před dávnými léty prouděním větrů a navátím písku z podmořského podloží (ne tedy ze Sahary, jak se mylně uvádí). Přímo u dun leží letovisko Maspalomas, takže duny jsou snadno dostupné. Prochází se tady celkem dost lidí, ale oblast je poměrně rozlehlá, takže se to nějak rozprostře.




Dalším zajímavým místem hlavně pro hledače instaspotů je Barrancos de las vacas. Místo z fotek nápadně připomíná nějaký americký kaňon, a proto sem míří docela dost lidí, aby si udělalo fotku. Ve skutečnosti se jedná o malinkou cca 200 m dlouhou rokli, ale fotky tady uděláte hezké. Nezkoumala jsem, jak sem dopadá světlo, my měli stín. Google lokace je matoucí, správné místo je toto. Za zajížďku to asi nestojí, ale pokud už jste někde poblíž, můžete sem zajet. Auto necháte u silnice a jen slezete dolů. Vzhledem k popularitě na sítích tady sami nebudete ani ráno.




3 perličky závěrem
Gran Canaria je dlouhodobě pozitivně nakloněna LGBT. Zejména na jihu v Maspalomas najdete plno zařízení, které jsou „Gay only“. Ať už to jsou hotely, bary nebo obchody. Koná se tu taky jedno z největších Pride ve Španělsku.
Holky na plážích jsou tak z 80% často nahoře bez. Taky tady najdete plno nudistických pláží. Takže plavky vlastně můžete nechat doma.
Obyvatele tohoto ostrova jsou vášniví pejskaři! Nejenže je tady hodně psů jako v ČR, ale během karnevalu v hlavním městě se koná také psí karneval! Zajímavé je, že na opravdu velkou četnost psů i na plážích nikde nebyly psí exkrementy. Když se zkrátka chce, tak jde všechno.
Vše další, co se sem nevlezlo a další inspirace na cesty najdete na Instagramu ve stories.