Krajinou ohně a ledu
Připrav se na Island
Island není levná destinace. Rozbít prasátko budete muset i v případě, že jste low-cost cestovatelé. Další věcí, kterou budete muset řešit, je volba sezóny. Chcete-li se vydat na trek do vnitrozemí, pozorovat papuchalky, velryby a mít delší den, zvolte léto. Jestli toužíte spatřit polární záři, vydat se do nitra ledovce a jste mrazuvzdorní jedinci, vyjeďte na Island klidně v zimě. Můžete samozřejmě zvolit „mezidobí“ zimy a léta a doufat, že se trefíte do všeho, ale na všechny zmíněné aktivity bude zapotřebí Island navštívit víckrát. Nebo zůstat delší dobu 🙂 Pozitivní je, že Prahu a Rejkjavík dělí jen 3,5 hod. letu, a tak to není velký problém. V zimním období je však velmi krátký den a taky se mohou vyskytovat bouře. I proto ceny letenek v toto období padají dolů.
Tip: Ať už zvolíte cokoliv, hot poty si užijete v každé době a za každého počasí.
Islandské počasí
Může být velmi, velmi rozmarné. Během pár minut se můžete spálit a zároveň promoknout až na kost, v létě může být klidně i méně než 10 stupňů. Často také fouká silný vítr, pocitově se pak teplota může pohybovat až k nule. Léto rozhodně není zárukou, že bude pořád hezky. Islanďané rádi říkají, že pokud je špatné počasí, stačí počkat 5 minut a ono se změní. Počasí opravdu nepodceňujte, protože na Islandu více než jinde se to nevyplácí.
Co si sbalit
- nepromokavou a větruodolnou bundu, čepici a rukavice
- teplé svetry nebo mikiny
- pevnou obuv, ideálně také nepromokavou
- teplé ponožky
- ručník a plavky!!!
- sluneční brýle a opalovací krém
8 věcí, které musíte na Islandu v létě zažít
1. Nechat se ohromit majestátními islandskými vodopády
Jsou snad na každém rohu a každý má své osobité kouzlo. Nám se líbil třeba Skogafoss (ahoj Floki), Seljalandfoss (pod kterým se můžete projít) nebo nejmohutnější vodopád Islandu Detifoss.
2. Zahřát tělo i duši v hot potech
Co by to byla návštěva Islandu bez hot potů. Ideálně doporučuju hot pot každý druhý den. Já jsem byla nadšená třeba z Reykjadalur Hot Spring, Grettirs Pool na severu nebo z mnoha hot potů na Westfjordech, kde se jsou hot poty vlastně takovým přírodním Infinity poolem a střetávají se s oceánem.
3. Projít se v majestátních kaňonech
Každého by samozřejmě napadl Fjadrárgljúfur, kde se producíroval Justin Bieber. Nádherné kaňony bez lidí jsou i ve vnitrozemí cestou do Duhových hor nebo třeba Múlagljúfur. A až tam budete, nechovejte se prosím jako Justin.
4. Vyfotit si roztomilé papuchalky na útesích
Ten náš byl vyfocen na Látrabjargu (Westfjordy). Není třeba ani teleobjektiv, papuchalci ochotně pózují a nebojí se. Celý ostrov je taková ptačí rezervace a papuchalek je symbolem Islandu. Je smutným paradoxem, že je stále Islanďané mají na svém jídelníčku jako pochoutku.
5. Projít se po impozantních černých plážích
Díky vulkanickému původu jsou na ostrově téměř všude černé pláže. Absolutně top pro mě byla Diamond beach a Reynisfjara. Pozor na plíživé vlny (nepředvídatelné vlny, které vás mohou stáhnout do oceánu)!
6. Pozorovat velryby na eko-friendly lodích v Húsavíku
Od jisté doby (díky bohu) je lov velkých velryb na Islandu zakázán. Nenechte si ujít příležitost pozorovat tyto úžasné savce v přirozeném prostředí na tiché, ekologické lodi, která vyplouvá z Húsavíku. Loď velryby nepronásleduje, což je velmi sympatické, takže jen vyčkáváte, až se někde objeví ploutev a když máte velké štěstí, tak uvidíte, jak velryba sebou šplouchne o hladinu. Jelikož nejste v ZOO, 100% šanci velrybu spatřit nemáš (i tak šance je vysoká asi 90%). Severská plavba lodí velký zážitek, je to úplně jiný zážitek.
7. Spatřit vulkány a gejzíry
V hlubinách Islandu to neustále vře. Nejvíc gejzírů je v údolí Haukadalur na jihozápadě ostrova. Energie z gejzírů napájí elektrárny a vyhřívá chodníky (to je ale luxus!). I díky nim je vlastně Island tak jedinečné místo.
8. „Sáhnout“ si na ledovec
Jako na zmrzlé planetě Dr. Manna z Interstellaru si budete připadat, až budete stát u nějakého islandského ledovce. Jde z něj chlad, tajuplně praská a celkově budí respekt. Ledovec je „živý organismus“. Nechoďte na ledovec bez zkušeností, vybavení nebo průvodce!
Road trip Islandem
Nejlepší cestou, jak prozkoumat Island je půjčit si auto. Původně jsme neplánovali objet celý ostrov, nakonec se tak ale stalo, jelikož jsme měli dost času. Objet se dá zhruba za týden, ale aby jste nestrávili většinu času za volantem, je ideální mít aspoň 10 – 12 dní.
Mějte na paměti, že Island je velmi členitá země, jet se smí pouze do 90 km/hod a tak cesta zejména po východních a západních fjordech může zabrat docela dost času. Obrovskou výhodou je, že celou cestu se můžete kochat působivými islandskými scenériemi a zastavovat na piknik (na místech tomu určených :). Takže přejezdy nejsou nuda. Také se do auta můžete schovat v případě špatného počasí a to je praktická věc.
Na Island jsme vyrazili na přelomu července/srpna 2020 v době „koronavirové“. Za normálních okolností se jedná o vysokou sezónu, rok 2020 to ale razantně změnil. Nic jsme nemuseli rezervovat předem, ceny byly lehce nižší a turistů i u „profláklých“ míst bylo málo.
Itinerář
Den 1
Přistáváme na letišti, nasedáme do autobusu a jedeme do hlavního města Rejkjavíku. Tam půjčujeme auto (děkuji ti Amálko a Kutějko :-*)a vyrážíme k horké řece Reykjadalur Hot Spring Thermal River. Je to taková menší túra s gejzíry okolo, v jednom gejzíru si ohříváme jídlo a pak už hurá do vody! Voda lepší než ve vaně! Ten den ještě krásně stíháme večerní světlo u vodopádů Seljalandsfoss a Gljufrabui.
Den 2
Ráno vyrážíme na začátek celodenního treku Fimmvörðuskáli do vnitrozemí přímo u vodopádu Skogafoss! Ráno u něj nikdo není, mám pocit, že Loki odešel před chvíli než jsme dorazili. Parkujeme, fotíme a jdeme za vodopád. Cesta do Húsadaluru je dlouhá a fantastická: sněhová pole, neprostupná mlha a déšť, trocha slunce…všechno se mění během pár chvilek. Připadala jsem si jako v jiném světě, na jiné planetě, chyběli jen ti draci. Večer spíme v chatě.
Den 3
Za nekřesťanské peníze se od chaty necháme odvézt zpět k autu na parkoviště u vodopádu Skogafoss, cestou „autobus“ brodí pořádně rozvodněné řeky a míjí majestátní hory. Koupeme se u insta hot potu Seljavallalaug Swimming Pool (působivé místo, jen ty převlékárny mají nejlepší léta za sebou a bazén je hustě obrostlý řasou). Ani voda není tak teplá. Odpoledne jedeme k mysu Dyrhólaey a pláži Reynisfjara. Spatříme poprvé papuchálky a taky během pár minut zmokneme jako myši. Kvůli špatnému počasí vzdáme cestu ke slavnému vraku letadla (letadlo není blízko silnice, jak by se mohlo zdát a cesta k němu trvá 2 hodiny) a další program a jedeme se radši ubytovat.
Den 4
Následující den míříme ke kaňonu Fjaðrárgljúfur (krátká procházka) a pak jdeme k ledovci Svinafellsjokull. U nádherného ledovce to strašidelně praská, jde z něj chlad a já si udržuju uctivou vzdálenost, zejména když si na informační přečtu, že někteří se z cest na ledovec nikdy nevrátili, jejich osud je neznámý a při pádu do ledovcového jezera bez rychlé pomoci smrt podchlazením nastává velmi rychle. Tato upozornění nejsou na Islandu nadarmo. Počasí je tu opravdu nevyzpytatelné a turisti občas lehkomyslní. Po cestě je možné udělat zastávku u vodopádu Svartifoss a neméně krásného kaňonu Múlagljúfur.
Den 5
Brzo ráno jedeme na k ledovcovému jezeru Jökulsárlón, kde už se vesele koupou tuleni. Vzduch je zde svěží a ostrý jako břitva! Kry z jezera plavou na pláž Diamond Beach, kde strávíme v ranním slunci asi 1,5 hod. úplně sami. Tuto pláž řadím k nejkrásnějším plážím, které jsem kdy na svých cestách viděla! Genius loci místa je zde neuvěřitelný. Odpoledne omrkneme ledovec Hoffellsjökull a protože už mám hot potový deficit, vyhříváme se pak v Hoffel tubs.
Den 6
Pokračujeme ve spanilé jízdě na polostrov Stokksnes a Eystrahorn, což je velmi fotogenické místo s černými písečnými dunami, trávou a umělou vikingskou vesnicí. Jelikož se jedná o soukromý pozemek, je vstup zpoplatněn. Oranžové majáky s radarem vytváří zajímavý kontrast s divokou krajinou.
Den 7
Tento den věnujeme dlouuhému přejezdu východními fjordy. Cesta vede opět podél pobřeží, počasí se dramaticky mění (převážnou část prší a fouká). Ubytování máme u jednoho milého islandského párečku v Eskifjorduru, ti ráno odchází do práce a nechávají nás v domě samotné. Kocháme se krásnou domácností (jeden z nich je muzikant), prohlížíme nástěnky a je to strašně fajn ráno, že se nám ani nechce odjet.
Den 8
Po snídani (rozhodně nespěcháme) pokračujeme v naší Ring Road Islandem za velkolepými a obrovskými vodopády Dettifoss (držte si klobouky) a vodopádem bohů Goðafoss. Zase se nemůžu rozhodnout, který se mi líbí víc. Cestou se zastavujeme ještě v jeskyni Grjótagjá (You know nothing, Jon Snow). Dřív do ní odvážné fanynky Jona Sněha lezly, teď se to nesmí a ani bych to nedoporučovala, voda má tak 42 – 45 stupňů. Nevynecháme ani akvamarínové jezírko Víti, nedaleko od něj jsou smradlavé bahenní gejzíry, bublající jezírka a elektrárna. Člověk si opět uvědomí, jakou má vnitrozemí Islandu sílu! Ještě večer kupujeme lístky na loď v Husavíku na pozorování velryb a dáváme si Fish&Chips v přístavu (první jídlo v restauraci, hehe).
Den 9
Ráno plujeme tichou elektrickou lodí mezi prvními do velrybího zálivu (v přístavu jsou asi 2 společnosti, je jedno, kterou si vyberete). Máme štěstí na slunečné počasí a asi po půl hodině vidíme charakteristické vodotrysky a vzápětí ploutve plejtváků. Pak se stane chvíle, kterou nikdo nečeká a jeden exemplář vyskočí nad hladinu. Pokud zvažujete tuto atrakci, běžte na ni. Příjmy z pozorování těchto nesmírně inteligentních a mírumilovných kytovců jsou totiž pro Island vyšší než příjmy z jejich masa. I to je důvod, proč Island (bohužel částečně) upustil od jejich lovu. Každopádně nám průvodce řekl, že v roce 2020 se Island zavázal, že neuloví ani jednu velrybu. Tahle informace mě při pohledu na vodotrysky na hladině hřála na srdci.
Večer přejíždíme až na sever ostrova do Reykir – Grettislaug, máme krásné ubytování a koupeme se v místním hotpotu. Stejný nápad měl ten den i zájezd Adventury. Naštěstí hot poty jsou na místě dva, a tak se držíme v tom menším, kde se osazenstvo žlutého mikrobusu nevleze. Otužilci se nejdříve smočí v pekelně chladném oceánu.
Den 10 – 11
Ráno nás čeká předlouhá cesta s pár zastávkami na západní fjordy. V Patreksfjörðuru nás už vítá Amálka a s jejími kamarády razíme do místního fancy bistra na fantastickou rybí polévku a pivo. Druhý den za deštivého a pošmourného počasí všichni vyrážíme na papuchalky na Látrabjarg a písečnou pláž Rauðisandur s černým kostelem. Po obědě se cachtáme v hot potech a je nám skvěle! Večer kupujeme v Vinbudinu víno a pečeme pizzu.
Den 12 – 13
Ráno pořád prší. Po dlouhé snídani vyrážíme do národního parku na poloostrov Snæfellsjökull. Přijíždíme večer a počasí se konečně umoudří a u nejfotografovanějšího spotu Islandu – vodopádu s horou Kirkjufell jsme odměněni přepychovým růžovým západem! Na místě už ve frontě 🙂 čekají fotografové a snaží se nepropásnout svou šanci na fotku. Na druhý den objedeme park skrz naskrz – černý kostel, útesy s řvoucími ptáky, vulkán a dáváme si opět fish&chips. Protože nám letadlo letí až v noci, zvažujeme, co ještě podnikneme…a na poslední chvíli se rozhodneme pro Blue Lagoon.
Odjezd a Blue Lagoon
Upřímně jsem do ní původně nechtěla jít, protože jsem je považovala za turistickou past. Jak jsem se mýlila! A ještěže mám báječného přítele, který mě přesvědčil o opaku. Možná to bylo tím, že v době koronavirové byl počet návštěvníků razantně nízký (jinak lázně rezervujete až 3 týdny dopředu) a možná se to tak sešlo, každopádně návštěva Blue Lagoon byla ta nejlepší tečka za Islandem. Místo je považováno National Geographic právem za novodobý div světa. Tyrkysové lázně jsou umístěné ve vulkanické krajině, voda z oceánu se ohřívá geotermálně a mísí se s blahodárným minerály. Nejedná se tedy vyloženě o hot pot. V ceně vstupu je bahenní maska a drink zdarma (klidně i ten nejdražší v nabídce, ať žije prosecco).
To nejkrásnější spa pod širým nebem, ve kterém jsem kdy byla, jsem si užívala s minimem lidí a nechávala v sobě doznít Island. Zemi, která je tak výjimečná a jiná, že jsem si slíbila, že se tam snad ještě vrátím.