Azory - Sao Miguel
Proč jet na Sao Miguel
Je už takovým pravidlem, že kdo navštíví Madeiru, zatouží poznat i souostroví Azory, taktéž patřící pod Portugalsko. Také se říká, že Azory jsou jediná exotika v Evropě. Co je hezčí nebo lepší nechám vás. Oboje má své kouzlo a nějaké podobnosti, ale zároveň jsou obě destinace odlišné. Madeira zažívá turistický boom a Azory (minimálně Sao Miguel, o kterém tady bude řeč) to čeká taky. Pokud se tak již neděje.
Pokud budete mít více času a nebo chcete zažít „autentičtější“ Azory, doporučuji se jet podívat i na jiný ostrov. Proč byste to měli rozhodně udělat se dozvíte tady, kde píšu o návštěvě ostrovů Flores, Pico a Faial.
Sao Miguel je největší azorský ostrov, má mezinárodní letiště a proto ho nemůžete při cestě na Azorské ostrovy minout. Nabízí bezpočet aktivit, ale zároveň není nijak velký a přejet z jednoho místa na druhé vám obecně zabere maximálně 1,5 hodiny. To nejzásadnější uvidíte cca za 5 dní, ale je třeba počítat s vrtkavostí počasí a tím, že některé vyhlídky mohou být zahaleny v mlze, takže je dobré mít časovou rezervu na „druhou šanci“. Za sebe doporučuji si pro Azory vyhradit 10-14 dní a zařadit do itineráře další ostrovy. Pokud budete jen na SM, týden vám bohatě stačí.
Doprava: Na Sao Miguel se nyní dostanete i přímými lety z Prahy se Smartwings (rok 2024). Jinak třeba s Tap Portugal nebo Sata s přestupy a popřípadě jinými aerolinkami. Azory zažívají boom a najít letenky není problém.
Jak se na ostrově pohybovat: Určitě doporučuji si půjčit auto. Mohu doporučit místní půjčovnu Ilha Verde.
Počasí: Vyrazit můžete kdykoliv během roku. Na Azorech můžete zažít širokou škálu teplot, ale teploty nikdy neklesnou pod 10 stupňů. V létě je víc tepla a co se týče deště, říká se, že nejvíc prší v dubnu. Zhruba od června rozkvetou Azory nádhernými hortenziemi. Na Azory bych jela i klidně v zimě, ohřejete se (ale pozor, tropy určitě nečekejte) a utečete nevlídné šedi a taky si ostrov užijete „bez turistického šílenství“. Během dne můžete zažít až tři roční období. V podstatě mi vrtkavost počasí připomínala Patagonii (o ní píšu tady) s rozdílem, že bylo tak o 10 stupňů více.
Co si přibalit: Ve vyšších polohách se bez větrovky a mikiny neobejdete, ale od jara do podzimu se u moře v pohodě vykoupete. Zmoknete zaručeně, takže se hodí nepromokavá výbava (aspoň bunda). Taky hodně fouká, takže deštník můžete nechat doma. Ten můj skončil po 3 minutách marného boje v kontejneru. S sebou na treky doporučuji pevnou obuv a opalovací krém, šetrný k životnímu prostředí.
Kde bydlet: Ostrov je malý a tak si v pohodě vystačíte s jedním ubytováním. Logisticky je ideální poloha někde uprostřed ostrova.
Aktivity na Sao Miguel
Termální prameny
Čajová plantáž Gorreana
Sao Miguel se může pochlubit unikátem, který nemá v Evropě konkurenci a to je čajová plantáž. Čajová plantáž se stala mým oblíbeným místem k zastávce, neboť leží na trase turistických zajímavostí a co je nejlepší: najdete tady kavárnu, kde si můžete dát bezedný šálek čaje 🙂 Mezi čajovníky se taky můžete volně procházet, fotit a dronovat. Místo má hezkou atmosféru za každého počasí. Zaměstnanci továrny vám zdarma udělají výklad o tom, jak se čaj pěstuje a vyrábí. V obchůdku nakoupíte nejen čajové suvenýry. Musím říci, že čaj piju denně na litry a byla jsem zvědavá, jak azorský čaj obstojí ve srovnání s čajem ze Srí Lanky nebo Japonska. A je tedy vynikající, černý i zelený!
Vodopády a treky k nim
Další vodopádová stezka je na trase PRC37SMI – Janela Inferno. U hodně vodopádů také záleží, jak předtím pršelo, tak nebuďte zklamaní, když některé vodopády nebudou tak majestátní. Bezpočet vodopádů najdete na severu ostrova mezi městečky Lomba de Sao Pedro a Santana. Spousty vodopádů také najdete v udržovaných parcích a jeden vodopád s názvem Cascata da Ribeira Quente je hned u cesty. Překrásný vodopád je v údolí Lombadas, ale nevede k němu žádná „oficiální“ stezka. Dostat se k tomuto vodopádů vyžaduje zkušenost s pohybem v terénu. Rozhodně bych se k němu nevydávala, pokud bude podmáčená půda a nebo nemáte jistý krok.
Kráterová jezera v Sete Cidades
Pokud zrovna nebudete mít štěstí na jasné počasí, nezoufejte. Často se může během pár hodin (někdy i během minut) vyjasnit.
Dronování
Maják Farol do Arnel, který leží na skalnatém výběžku na východě ostrova a svou polohou si přímo o dron říká. Nad majákem je parkoviště a od něj vede opravdu hodně strmá cesta dolů.
Pláž Moisteros se zajímavými skalními útvary, rozesetými v moři.
Kaldera Lagoa Pau Pique není nijak na první pohled výjimečná, ale jakmile nastartujete drona, je to jiná. Mně laguna připomínala takové lesní pohádkové zrcadlo. Klikatá silnice cestou zpět z kamenné vesnice Sanguinho.
Objevujte!
Poměrně často se nám stávalo, že jsme při potulkách ostrovem narazili na místa, která jsme původně ani nehledali. Ať už to byly zarostlé viadukty, skryté vodopády nebo zapadlá restaurace, kde ale výborně vařili. Naopak se nám stávalo,. že některá předem vytipovaná místa nás až tolik neoslovila. To je pochopitelné, protože zážitek je vždy subjektivní záležitost, ovlivněná spousty faktory. Zkuste se odprostit od „itineráře“ a objevit místo, které vás chytne za srdce. Azory jsou krásné z výšky, i z detailu. Stačí se „jen“ dívat.
Další zajímavá místa:
Vyhlídka na útesy Miradouro do Cintrão, která krásná hlavně při západu slunce. Opuštěná zarostlá hydroelektrárna Pequena Rota PR39. Zarostlý viadukt do Carvao, místo jako z filmu Anihilace. Skvělé přírodní koupaliště Ponta Da Ferraria, kam vyvěrá horký pramen přímo do moře. Modré jezírko Poco Azul (pozor, pokud bude pršet, jezírko modré nebude 🙂 Kráterové jezero Lagoa do Fogo je další z mnoha jezer, které můžete navštívit. Hezkou atmosféru má, když se nad ním válí mraky, a to my zrovna neměli, takže fotku u něj nemám.
A mnoho dalších!
Závěrem pár dalších tipů
Na ostrově je plno piknikových stolů s grilovacím příslušenství. Spousta z nich je navíc na místech s perfektním výhledem. Jedno takové je třeba Miradouro da Ponta da Madrugada. My na grilování bohužel neměli čas, ale myslím, že stojí za to někdy vynechat restauraci nebo vaření na kuchyňce a pokusit se rozdělat oheň 😀 V případě špatného počasí se dá zajet na ananasovou farmu u hlavního města Ponta Delgada a ochutnat azorské ananasy, které jsou trochu jiné než jejich příbuzní z Jižní Ameriky.
Na Azorech jsou na několika místech webkamery. Za sebe však musím říci, že stav na webkameře často neodpovídal skutečnosti, takže bych na ně moc nespoléhala.
Další fotky a průběh výletu po Azorech najdete na mém Instagramu.