Návrat do modrých lagun
Proč (ne)jet na Seychely?
Když se nad tím zamyslím, tak neexistuje důvod, proč na Seychely nejet. Tato destinace okouzlí kombinací granitových panenských plážích a tropické zelené přírody, kterou jinde na světě nenajdete. Po své druhé důkladné návštěvě Seychel můžu říci, že pokud si opravdu chcete někdy připadat jako v dokonalém ráji, tak už nehledejte a bookujte si letenku. Jedinou nevýhodou mohou být vzhledem k exkluzivitě destinace vyšší ceny. Ale je to pochopitelné. Na rozdíl od Asie je tady čisto, fungují zde úklidové služby, v džunglích můžete chodit bez obav z jedovatých živočichů, není tady ohyzdná betonová zástavba. Všechno tady funguje jak má. Pouze jsme byli upozorňováni, abychom nenechávali osobní věci na plážích. Absence nočního života by někomu mohla vadit, mně ale třeba naprosto vyhovuje. Nevyskytují se tady otravní prodavači výletů a levných cetek. Zkrátka tu najdete božský klid, ale určitě ho nezaměňujte s nudou! Koneckonců, tenhle itinerář je pro aktivní cestovatele. Samozřejmě si můžete koupit dovolenou v luxusním hotelu, ale mně osobně přijde škoda utratit hromadu peněz a vidět ze Seychel malý kousíček. Ideální je si na Seychely vyhradit minimálně 10 dní. My na ostrovech strávili 14 nocí.
Kdy vyrazit
V podstatě kdykoliv, extrémní počasí v podobě hurikánů apod. tu nehrozí. Pro nás Čechy je to samozřejmě nejlepší v době našeho podzimu a zimy. Seychely leží u rovníku, srážky jsou tu lokální a časté, ale nejsou nepřetržité. Vzhledem k hornatému terénu hodně prší ve střední části Mahé. Ideální podmínky na šnorchlování jsou prý od listopadu – února.
Před cestou
- potřebujete platný pas a zpáteční letenku
- měna je seychelská rupie 1 SCR = 1,63 CZK
- musíte mít zabookované ubytování na celou dobu pobytu (kempování na divoko je zakázané)
- není třeba žádné očkování
- domluvíte se v pohodě anglicky, francouzsky nebo kreolsky 🙂
7 věcí, které nesmíte na Seychelách vynechat
1. Pozdravit se s želvou
Seychelské ostrovy jsou původním domovem endemické želvy obrovské. Zapomeňte na ZOO a vyrazte na ostrov Curieuse, kde se želvy volně prochází a vy si je můžete prohlédnout pěkně zblízka aniž by mezi vámi stál plot. Víte, že želvy se mohou dožít okolo 150 let a vážit skoro 200 kg?
2. Nejkrásnější pláž(e) na světě
Anse Source d’Argent nebo-li „ans sors aržent“ je jméno jedné z nejfotografovanějších pláží na světě a neměli byste ji vynechat. Pokud v něčem Seychely vynikají, tak v jedinečnosti krajiny, která vypadá jako kdyby ji nedávno opustili dinosauři a poházeli tam obrovské granitové balvany. Viděla jsem už dost krásných pláží, ale tady je každá pláž 5hvězdičková!
3. Zelené vyhlídky a Valle de Mai
Všechny odstíny modré kontrastují s bujnou zelenou vegetací. Vyrazte do džungle klidně bez obav, že vás tam něco sežere. Na Seychelách nežijí nebezpečná zvířata ani rostliny. „Must“ je rezervace Valle de Mai (Praslin), protože pouze tady roste Lodoicea seychelská, jejíž ořech je největší na světě!
4. Lodní výlet z Praslinu
Strčte hlavu pod vodu a otevře se vám úplně jiný svět. Barevný, klidný a povznášející. Jen buďte prosím ohleduplní ke korálům a vodním živočichům a nic nesahejte a pokud možno, používejte šetrný opalovací krém nebo nejlépe tričko. Viděli jsme všemožné druhy korálových rybek, mořské želvy, rejnoky, hejna olihní, baby sharky žraloka citronového nebo žraloka lagunového.
5. Takamaka rum na všechny způsoby
Nejlepší je nechat si namíchat drink přímo v baru na pláži. Od poslední návštěvy jsem objevila již namíchané koktejly Takamaka a pozor, hrozně rychle na tom vzniká závislost.
6. Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla kola 🙂
Na ostrově La Digue to platí určitě. Osobně ani zprostředkovaně neznám žádné jiné podobné místo, kde nejezdí auta a které by mělo takový tropický vibe jako tento rajský ostrůvek.
7. Západy slunce
V tropických destinacích nikdy nevíte, co si pro vás příroda nachystá za divadlo.
Doprava na Seychelách
Itinerář
La Digue – 4 noci
Hned na mezinárodním letišti v Mahé nás po krátké hraniční kontrole vítá paní z Kreol services a nabízí nám dřívější odjezd lodí zdarma. Měníme dolary a eura na rupie a kupujeme kvůli internetu místní simku (vše vyřídíte během pár minut v malé letištní hale). Jsem nadšená z toho, jak tady vše bez problémů a rychle funguje (kdo cestoval po Karibiku nebo v Asii, pocítí rozdíl). Taxi nás za pár minut dopraví do přístavu. Cesta trajektem trvá cca 1,5 hod., pozorujeme létající ryby a cesta ubíhá rychle, moře je klidné. V La Digue bereme kufry a pěšky jdeme na ubytko. Jelikož je La Digue malý ostrov, ubytovací kapacity jsou omezené a ceny za vše jsou obecně dražší než na Praslinu a Mahé. Hodíme věci domů a vyrážíme na pláž, v klidu stíháme poklidný západ slunce a dokupujeme vodu. Na večeře a obědy chodíme do take-away Josh & Rey (nejlepší na ostrově a možná i na Seychelách). Na druhý den sedáme na kola a vydáváme se na projížďku ostrovem.
Tip 1: Za zvýhodněnou cenu lze k trajektu koupit na webu SeyFerry taxík z letiště. Tento taxík však platí pouze na cestu z/na letiště, do formuláře musíte uvést číslo vašeho letu.
Tip 2: Ubytování volte se snídaněmi. Jednak ušetříte, nemusíte nic shánět a dostanete čerstvé tropické ovoce a vynikající marmelády.
Jezdit na kole na La Digue je autentický zážitek. Na jedné straně máte tyrkysový oceán, na druhé vysoké palmy, absolutně free pocit. Většina návštěvníků míří na tento ostrov kvůli jedné z nejfotografovanějších pláží světa Anse source Argent. Je to jediná pláž, na kterou se platí vstup (150 SCR). Její krása vám zejména z ptačího pohledu vezme dech. Vyrazte na ni hned po otevíračce a vyhnete se tak davům lidí a jednodenním výletníkům, kteří na ni jezdí z ostatních ostrovů. Ale ani pozdějších hodinách mi pláž nepřipadala přeplněná. Pláž se nachází v areálu Le union Estate, ten mi osobně nepřijde nic extra, ale můžete se podívat na vanilkovou plantáž, želvy v ohradě 🙁 a udělat si fotku na kole mezi vysokými palmami. Vstupenka platí celý den, můžete odejít a zase se vrátit.
S restauracemi je to na ostrovech trochu potíž, jsou předražené a cena neodpovídá kvalitě. Jedli jsme v take-away, což je něco jako bistro pro místní. Vynikající je rybí a zeleninové kari. Nejlepší take-away na Seychelách bylo právě na La Digue, a to v Josh&Rei. Všechno měli čerstvé, skvěle ochucené a levné. Jen počítejte, že večer mohou být už „vyjedlí“. Párkrát se nám stalo, že jsme skončili na sušenkách a čínských nudlích. Také se nám líbila trochu zapadlá pekárna u přístavu, kde dělali objektivně dobrou pizzu.
Za srdce mě vzaly hlavně divoké jihovýchodní pláže ostrova. Není na nich zástavba, takže jejich krásu nic neruší. A ta barva moře, ta je jednoduše dokonalá. Orientace na ostrově je jednoduchá. Zaparkujete na kole u restaurace na místě, kde končí cesta a pak se vydáte pěšky do kopce džunglí. Postupně dojdete na Grand Anse, Petite Anse a Anse Cocos. Počítejte s většími vlnami, na šnorchlování to není, takže je zbytečné s sebou tahat výbavu. Na Anse Cocos je super plážový bar.
Pokud budete mít chuť, můžete se vydat na nejvyšší bod ostrova – vyhlídku Nid d´Aigles. Cesta s kolem je strmá, my jsme ho nechali u plotu u cesty a šli pěšky. Ujistěte se, že sejdete ještě za světla dolů, po setmění je tma jako v pytli. Což mi připomíná, že se na kolo hodí mít čelovky 🙂 Západní strana ostrova je krásná na pozorování západů a na šnorchl běžte na na Anse Severe a Anse Patate. U těchto pláží jsou také skvělé plážové bary. Obecně lze říct, že po setmění se všichni rozejdou do svých domovů a vše postupně stihne. Co se týče mě, tohle přesně mi vyhovuje, protože nestojím o hluk z klubů. Místní nám doporučovali kola zamykat a nenechávat cenné věci bez dozoru na pláži.
Praslin – 4 noci
I když bychom nejradši na La Digue pro jeho atmosféru zůstali, je čas se přesunout na další ostrov a tím je Praslin. Je vzdálen od La Digue pouhých 20 minut lodí a řekla bych, že má v sobě něco z La Digue a něco z Mahé. Uchovává si pomalé tempo a zároveň je tu plno míst k objevování. Navíc se odtud (z pláže Anse Volbert) skvěle podnikají lodní výlety na přilehlé ostrůvky. Velmi dobře zde funguje autobusová doprava a všude je to kousek. Opět jsme zvolili ubytování se snídaní. Nově zrekonstruovaný penzion, příjemná majitelka a kousek od přístavu. Co se týče jídla, nejvíce mi chutnalo v tomto take away.
Hlavním turistickým tahákem Praslinu je park Valle de Mai, kde roste endemická palma Coco de Mer – symbol Seychel. Rezervace spadá pod UNESCO. Tato palma má největší plod na světě a tvar kokosu připomíná ženské pozadí, Seychely ho mají v příjezdním razítku a je to tím pádem nejvíc sexy razítko na světě! Do pralesa můžete vyrazit sami nebo si vzít u vstupu průvodce. Délku okruhu si zvolíte dle vaší chuti a kondice. Ve Valle de Mai můžete spatřit mnoho živočichů. Budete-li mít štěstí, tak i vzácného černého papouška (my jsme ho neviděli). Procházka pod mohutnými palmami za zvuku říčky určitě stojí za to. U silnice pod rezervací je malý a špatně přístupný vodopád, ve kterém se nesmí koupat. Ten jsme zahlédli jen z auta.
Praslin v kráse svých plážích nijak neostává za La Digue, někdo dokonce tvrdí, že právě Praslin má ty nejlepší pláže. Volbu vítěze nechám na vás, u mě to skončilo remízou. Asi nejvyhlášenější je malebná a dlouhá Anse Lazio na severu ostrova. Další tyrkysová kráska se jmenuje Anse Georgette, která leží u luxusního resortu Constance Lemuria. Na Seychelách jsou všechny pláže veřejné a hotel vás musí na pláž pustit, i když v něm nebydlíte. Jen je dobré si návštěvu v případě Anse Georgette rezervovat předem (udělá to za vás na požádání vaše ubytko nebo hotelu napište/zavolejte).
Tip 1: Když se dáte na konci Anse Lazio vpravo přes kopec a dolů, dojdete k malé zátoce zvané Petite Lazio. Je tu krásné šnorchlování a máte velkou pravděpodobnost, že tu budete sami. Občas u zátoky kotví lodě, které přiváží šnorchlisty.
Tip 2: Výlet na Anse Georgette můžete spojit s pěkným, ale za horkého dne celkem náročným výšlapem do kopce. Nahoře se pokocháte panorama vyhlídkou na ostrov a letiště. Požitek z koupačky na fantastické pláži po výšlapu bude dvojnásobný. Stezka se jmenuje Mont Plaisir a začíná tady.
Praslin je ideální místo na výlet k želvímu ostrovu Curieuse, který je součástí mořského parku. Právě tady se volně prochází obrovské želvy, jsou přátelské a můžete je pohladit a krmit listy, které najdete v parku (ničím jiným). Prohlédnout si můžete i želví školku, kde chrání malé želvičky než jsou dostatečně velké, aby se ubránily predátorům a šikaně větších želv. Projít se můžete mangrovovým porostem, kde kromě želv korzují velcí barevní krabi. Výlet se dá objednat s barbeque, které bylo asi nejlepším jídlem, které jsme na ostrovech jedli. Určitě si dejte mangový salát s uzenou rybou! Pak se můžete vykoupat na panenských plážích tohoto ostrova. Na závěr nás kluk, který nám dělal taxikáře, odvezl k ostrůvku St. Pierre na šnorchlovačku. Vzhledem k tomu, že tam jezdí všichni, korál je zde hodně poničený, ale bylo to vcelku hezké. Tento výlet moc doporučuji! Jezdí se na malých lodičkách, což je super, nemám ráda neosobní velké lodě. Celkem tohle všechno stálo 80 euro/osoba + poplatek rezervaci za vstup na Curieuse. Tento výlet nám zařídila paní hostitelka.
Dále jsme se z Praslinu vydali na šnorchlovací výlet po ostrovech Felicité & Coco, Big sister atd. Výlet jsme si domluvili sami na pláži Volbert. Na Seychelách se obecně o turistu moc nervou, ale když budete dlouho stát u cedule s nabídkou výletů nebo se někoho zeptáte, tak se nakonec dopátráte. Místy byl korál bohužel zničený, místy velmi krásný. Na Seychelách najdete žulové balvany nejen na souši, ale i pod vodou. Neodpustím jednu radu – nesahejte na mořské želvy. Ani když uvidíte, že to dělají jiní (ano, bohužel se tací najdou). Setřeli byste její ochranný filtr, tzv. imunitu. Želva hned pochopitelně nezemře, ale může jí to způsobit řadu nemocí včetně plísní atd. A to platí pro všechny podvodní živočichy. To, že na korály se nešlape, snad ani nemusím připomínat.
Mahé – 6 nocí
Ani z Praslinu se nám nechce odjet, ale je na čase prozkoumat poslední – největší obydlený ostrov Mahé. Po trochu večerním přejezdu hor se zabydlujeme v The Orchard Holiday Home. Tady – ve vile, obklopené ovocným sadem, se cítíme jako doma. Každý den dostáváme čerstvé ovoce ze zahrady. Polohu jsme zvolili strategicky na západní straně, poblíž treků a fantastických pláží. A je toho hodně co objevovat. Mahé není ostrov pro lenochy. První den vyrážíme na asi neznámější trek Le Morne nature trail. Klikatou a strmou cestu přes centrální horskou část ostrova bude naše auto absolvovat ještě několikrát. Pro lepší bezpečnost doporučuji zaparkovat u čajové plantáže a malé továrny na čaj. Koneckonců se taky můžete se projít k malé plantáži a navštívit továrničku. Cesta na vyhlídku Le Morne je relativně krátká, ale strmá a chodit to v žabkách je nesmysl. Za pěkného počasí se před vámi na plošině otevře famózní výhled na západní stranu ostrova, když je zataženo, užijete si zase víc „moody“ atmosféru mlžného lesa. Pokračujte dál a dojedete na další parádní trek Copolia trail. Na jeho konci vás čeká vyhlídka jak na hory, tak na hlavní město Victoria. Na balvanech hojně jakoby nic rostou masožravky. Platí se zde vstup, zavírá se v 16:00 hod. a dohlíží na to ranger (osobně vyzkoušeno, v 16:02 nás na cestu nepustili a museli jsme se vrátit další den). Další trek nebo spíš procházka, kterou jsme absolvovali, je Anse Major na severu ostrova. Pro změnu se nejde džunglí, ale podél útesů a dojdete na stejnojmennou odlehlou pláž. Jelikož je tato cesta poblíž letoviska Beau Vallon, na pláži rozhodně sami nebudete. Ale můžete tady potkat malé žraločky, máte-li štěstí.
Treků a procházek je na Mahé povícero, všude můžete očekávat svěží zeleň, tropickou faunu a floru, černé balvany. Pravděpodobně se hodně zapotíte, ale stojí to za to. Dají se podniknout i delší trasy napříč ostrovem, ale na tohle bych si určitě vzala místního průvodce. Už tady pár lidí zabloudilo. Není třeba žádné vybavení, stačí pevnější obuv, hodně vody! a něco na hlavu. Výhoda je, že vzhledem k absenci nebezpečného zvířectva a rostlinstva můžete vyrazit jen tak v šortkách a triku. Na Mahé jsou i menší vodopády, jejich návštěva má smysl, pokud zrovna hodně prší. Jinak jsou spíše vyschlé.
Hodně lidem prý Mahé připomíná Havaj. Srovnávat si netroufám, ale při pohledu na divoké pláže, obklopené zelenými horami, které jsou často zahaleny dramatickými mraky, se to srovnání nabízí. Výčet krásných pláží na Mahé by vydal na samostatný článek. Mými favoritkami jsou pláže Petite Anse, Anse Soleil, Police Bay, Port Launay Beach nebo Grand Anse. Každopádně všechny pláže jsou tady top strop! Obecně platí, že čím krásnější a klidnější pláž hledáte, tím delší k ní bude cesta. Velmi zajímavý je mořský park Cap Ternay. Příjezdová cesta k němu je dobrodružná a vyžaduje řidičskou zručnost, protože vede podél pobřeží a je tak úzká, že jí projede jen 1 auto. Naštěstí se nejedná o příliš frekventovanou cestu, ale pár aut jsme potkali a museli couvat! Cap Ternay je zátoka, kde bývá obrovský odliv a celé místo je rezervace, takže na ní nejsou hotely. Na plavání to moc není, museli byste jít opravdu hodně daleko. Při přílivu je voda dost zakalená. Není tady žádné zázemí, zato je tu božský klid, což je ideální na pozorování přírody. Dalším zajímavým místem je tento skalní útvar. Cesta k němu vede přes prales a balvany a vyžaduje jistý krok. Když je KLIDNÉ moře, dá se v jezírku na vlastní riziko vykoupat, ale dávejte opravdu pozor, stává se tu prý hodně úrazů.
K zamyšlení: Cestovní ruch a zejména finance z něj plynoucí bohužel způsobuje, že se čím dál tím víc panenských míst zastavuje hotely, což má v globálu negativní důsledek na krajinu. Čím více cestuji, tím více vnímám, jak snaha vše zpřístupnit líným turistům ničí naši přírodu. Bohužel i na Seychelách. Ekologické vládní programy naráží na stále vysokou míru korupce. Příkladem je třeba pláž Anse Intendance, kde se čile staví, i když se jedná o lokalitu, kde se líhnou mořské želvy. Tyhle smutné zkušenosti mě nutí zamýšlet se nad tím, čím a koho podporuji svými penězi, když si vybírám hotel, výlet apod.